redakce Prima FRESH

Tradiční cassoulet s kachnou, fazolemi a klobáskami

Moje hodnocení
8x

Cassoulet patří k oněm mýtickým jídlům, o nichž se píšou články a okolo kterých vznikají různé hádky a diskuze – co přesně má do tohoto bytelného, zapékaného fazolového pokrmu s různými druhy masa přijít, jak a jak dlouho se má zapékat. Rodný list cassouletu vystavilo jedenáctitisícové město Castelnadaury v departementu Aude, zhruba 50 km od Toulouse, krom jiného proto, že je založen na místních bílých fazolích, jež mají ochrannou známku původu. Každý rok v srpnu se tu také konají cassouletové slavnosti, v nichž místní soutěží o ten jediný a nejlepší. Následující recept se původnímu hodně blíží, ale nic se nestane, nebudete-li v detailech zcela přesní. Důležitý je celkový dojem. Jídlo je to spřízněné s židovským šouletem, pořádné, syté, tučné, sedlácké, plné česneku – na podzimní splíny a podporu imunity dokonalé.

8 porcí
120 minut
francouzská

Suroviny

  • vepřový bůček (nasolený nebo uzený ) 500 g
  • sádlo (kachní nebo husí) 65 g
  • česnek (palice, rozdělená na stroužky, oloupané) 1 ks
  • cibule (velká, nakrájená) 1 ks
  • bílé fazole (suché, namočené přes noc) 1 kg
  • bouquet garni (na ovonění (viz tip))
  • klobása (kvalitní vepřové, nejlépe s česnekem, ideálně tzv. toulouské) 6 ks
  • kachní stehna (konfitovaná (v sádle tažená) nebo (pomalu) upečená, rozkrojená v kloubu na dvě části) 4 ks
  • sůl

Postup přípravy

  1. Bůček rozkrojte po délce na tři silnější plátky a ty pak ještě napříč na poloviny. Troubu předehřejte na 180 °C.
  2. Většinu sádla rozehřejte ve velkém silnostěnném kastrolu, vsypte do něj stroužky česneku a nakrájenou cibuli a osmažte je, až změknou, ale ještě se nezabarví. Přidejte scezené a propláchnuté fazole a kousky bůčku, zalijte 1¾ litru vody a vložte bouquet garni tak, aby byl ponořený.
  3. Uveďte do varu a seberte pěnu, která se tvoří na povrchu. Fazole lehce osolte, chcete-li, ale máte-li nasolený bůček, už to nebude třeba. Kastrol přikryjte, dejte ho trouby a vše pečte asi hodinu nebo tak dlouho, až fazole změknou.
  4. Na zbylém sádle opečte ze všech stran klobásky. Na prkýnku je pak šikmými řezy rozkrojte, každou na tři části.
  5. Kastrol vyndejte z trouby a její teplotu zvyšte na 220 °C. Na fazole položte kousky klobásy a kachních stehen, vraťte do trouby a bez pokličky zapékejte ještě 45 minut, až se většina tekutiny odpaří a cassoulet na povrchu zezlátne a vytvoří se na něm jemná krustička. Tohle je komunitní jídlo a podává se přímo v kastrolu, v němž se peklo. Čerstvá bageta k němu neuškodí a lehký zelený salát trochu uleví svědomí.

PRIMA TIPY:

  • Cassoulet či chcete-li kasulet se dá připravit mnohem rychleji pomocí náhražek, jako jsou konzervované fazole nebo jiné luštěniny, anglická slanina apod., ovšem z Castelnadaury by vás asi vyhnali holí, kdyby se to dověděli. Vzhledem k tomu, že většinu práce za vás vykoná trouba, není třeba se přípravy obávat. Jídlo je lepší připravené den předem.
  • Ani nad nasoleným bůčkem si nemusíte zoufat, snadno se totiž připraví doma. Vezměte hezký kousek bůčku bez kůže a kostí, důkladně ho potřete směsí mořské soli a hnědého cukru (v poměru 5:1) a nejlépe v porcelánové misce a přikryté nechte v chladu 2 až 3 dny rozležet. Před dalším použitím ho opláchněte a osušte. (Použití je mnohonásobné, kamkoliv, kde byste použili běžnou slaninu.)
  • A jak připravit bouquet garni? Svažte pár listů pórku, řapíků celeru, snítek tymiánu, 2–3 bobkové listy a snítky petržele kuchyňským provázkem.

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů

Zdroj receptu

redakce Prima FRESH


Přečtěte si také

Recepty