zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat
Terinka s červenou řepou a kozím sýrem
Autor: L.A. CREATIVE FOOD Terinka s červenou řepou a kozím sýrem

Terinka s červenou řepou a kozím sýrem

Hodnoceno: 1x
Terinky jsou takové neprávem zapomenuté kulinární poklady – název je odvozen prostě od zapékací formy, v níž se připravují – protože je můžete připravit opravdu z čehokoliv a forma jim dodá jak krásný tvar, tak punc francouzské profesionality.
do 1,5 hodiny
4 porce

Použité suroviny (a tím i výsledná terinka) jsou navíc mimořádně originální stejně jako postup přípravy – zkrátka tohle bude hit každého večírku!

reklama

Postup

  1. Zapékací formu o délce asi 20 cm a výšce asi 9 cm (terinku) vymažte trochou oleje a vyložte potravinovou fólií tak, aby přesahovala přes okraje a terinka se s ní mohla zakrýt.
  2. Neoloupanou, ale umytou řepu dejte do hrnce, zalijte studenou vodou, lehce osolte a na nízkém stupni vařte 40 až 50 minut, až bude řepa měkká. Pak nechte řepu vychladnout.
  3. Většinu oregana nasekejte nadrobno a promíchejte s oběma sýry, pažitkou, solí a pepřem podle chuti v misce. Misku přikryjte a dejte do chladu.
  4. Z vychladlé řepy opatrně stáhněte prsty slupku (vezměte si raději rukavice kvůli zabarvení) a opatrně ji nakrájejte na 1,5 mm plátky, nejlépe to jde na mandolinovém kráječi.
  5. Terinku vyložte plátky řepy tak, aby se trochu překrývaly. U okrajů je můžete přikrojit, aby byly rovné, ale nemusíte. Potřete tenkou vrstvou ochuceného sýra a vrstvy opakujte, až spotřebujete všechny přísady. Zakončete vrstvou řepy, terinku přetáhněte přečnívající fólií, navrch položte kus kartonu a terinku zatižte třeba těžkým kastrůlkem nebo plnými plechovkami. Dejte na noc do ledničky.
  6. Před podáváním opražte ořechy na malé pánvi, až začnou vonět, pak je posypte cukrem a minutku promíchávejte, až cukr začne karamelizovat. Směs vyklopte na plech a nechte vychladnout.
  7. V malé pánvičce rozehřejte trochu oleje a osmažte na něm zbylé lístky oregana a šalvěje, až budou křupavé. Nechte na kuchyňském papíru odsát přebytečný tuk a lehce osolte.
  8. Odhrňte vrchní vrstvu fólie z terinky a opatrně ji vyklopte na prkýnko a stáhněte fólii. Terinku posypte praženými ořechy a osmaženými bylinkami a velmi ostrým nožem ji nakrájejte na plátky. Podávejte ji s toasty.

reklama