Suroviny
- sečuánský pepř 3 lžíce
- česnek 3 stroužky
- olej (arašídový, řepkový, sójový) 400 ml
- celá skořice 1 velký svitek
- badyán 3 hvězdičky
- bobkový list 2 ks
- hřebíček 6 ks
- zázvor (čerstvý) 2 tenké plátky
- kardamom 3 tobolky
- chilli (chilli vločky) 90 g
- sůl 1,5 lžičky
Postup přípravy
- Sečuánský pepř trochu nadrťte v hmoždíři. Česnek oloupejte a stroužek lehce rozmáčkněte naplocho nožem, aby se z něj uvolnily silice.
- V menším rendlíku zahřejte olej se vším kořením kromě chilli a soli, až se začnou tvořit bublinky. Teplotu stáhněte na minimum tak, aby se bublinky sice stále tvořily, ale koření nečernalo. Takto prohřívejte klidně hodinu, minimálně však 30 minut.
- Do jiného rendlíku nebo ohnivzdorné misky vsypte chilli vločky a sůl a promíchejte. Horký olej sceďte na tuto směs a dobře rozmíchejte.
- Přelijte do vyvařených suchých lahviček. V chladu vydrží olej minimálně půl roku.
PRIMA TIP: Chilli olej je báječná přísada do mnoha nejen asijských jídel. Do oleje můžete přidat různé typy chilli vloček, podle toho, jak ostré máte rádi pokrmy. Milovníkům pálivého můžeme doporučit chilli vločky Habanero od TheChilliDoctor, které oplývají květinovou vůní s tóny kokosu a žlutého melounu.
PRIMA TIP: Fagara, japonský, čínský či nám nejznámější sečuánský pepř vlastně není pepř, ale sušené tobolky keře žlutodřev peprný. Má různou barvu podle místa, kde roste – čínský je červený, nepálský červenohnědý a indický skoro černý. Vždy má ale ostrou chuť a citronovou vůni. Jeho množství v receptu volte podle kvality a intenzity pepře.