zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat
Pečené batáty s domácím žervé a kešu oříšky
Autor: Good Mood Spoon Pečené batáty s domácím žervé a kešu oříšky

Pečené batáty s domácím žervé a kešu oříšky

Hodnoceno: 2x
Tento pokrm je vhodný jako samostatné veganské jídlo nebo jako velmi chutná příloha. Batáty neboli sladké brambory jsou moc dobré a chuťově se podobají dýni. Navíc jsou velmi výživné, jedna akurátní hlíza vydá na solidní porci i pro zdatného jedlíka.
do 2 hodin
2–3 porce

O tento recept se s námi podělila Daniela z food blogu Good Mood Spoon. Zde jsou její postřehy o přípravě domácího žervé:

S receptem na rychlé domácí rostlinné žervé jsme bojovali asi dva roky. Zkoušeli jsme tofu bylinkové, obyčejné, přidat lahůdkové droždí, různé druhy hořčic, bylinky, oleje, rostlinné mléko, více či méně česneku a tak dále – a ano, jsme trochu pejsek a kočička. Stále nám tam nějaká chuť vadila a to zatracený obyčejný žervé to prostě nebylo(!). Nakonec se situace vyřešila sama, když doma nebylo prakticky nic a já použila minimum surovin. A světe div se, základní kombinace tofu + cibule + citron je klíčem k úspěchu. S požadovanou jemnou, ale stále lehce rustikální strukturou, trochu pikantní díky cibuli, příjemně nakyslé díky citronu. Zkuste přidat ještě česnek nebo oblíbené bylinky, ale více bych to opravdu nekomplikovala. Fajn na pečivo i k zelenině. No a samozřejmě na batáty.

reklama

Postup

  1. Předehřejte troubu na 200 °C. Batáty pečlivě omyjte a vydrhněte, ale neloupejte. Každý potom lehce potřete olejem a každý zvlášť zabalte do alobalu. Pečte ideálně hodinu, ale záleží na velikosti hlíz. Pokud seženete spíš větší, ještě jim čtvrt hodinky přidejte. Po vytažení z trouby nechte batáty odpočívat zabalené alespoň 20 minut. Zůstanou stále velmi horké a ještě samy "dojdou". Věřte, že budou dokonale měkké.
  2. Mezitím připravte žervé. Tofu rozdrobte do mixéru, zalijte olejem, citronovou šťávou a přidejte cibuli (stačí nasekat na větší kousky). Vymixujte po pulzech na požadovanou konzistenci. Jakmile se cibule rozmělní, je ve směsi dostatečné množství tekutiny. Při delším mixování dosáhnete skutečně velmi jemné konzistence (ideální na pečivo), ale v tomhle receptu vsaďte na hrubší strukturu. Dochuťe solí a pepřem, popřípadě oblíbenými bylinkami. U nás fandíme kyselým chutím, takže dáváme šťávu z celého citronu.
  3. Kešu opečte na pánvi, můžete přidat kapku řepkového oleje a trochu soli. Dobře míchejte! Jarní cibulku nakrájejte na kolečka.
  4. Hlízy rozbalte, nařízněte nožem a roztrhněte vidličkami. Nezapomeňte je nejdříve osolit. Poté naplňte žervé a petrželkou, zasypte kešu i cibulkou a servírujte. Batáty se krásně oddělují od slupky, ale volbu o její konzumaci nechávám na vás ;) Já ji nejím, ovšem můj muž tvrdí, že to je na tom přece to úplně nejlepší!

Good Moon SpoonTa nejlepší lžička!

GOOD MOOD SPOON je blog o čistě rostlinném vaření, který ukazuje, že veganská strava je rozmanitá, chuťově skvělá a na pohled krásná. Píše, fotí i vaří Daniela Pešová, studentka medicíny, kterou přátelé stále přemlouvají, aby si namísto ordinace otevřela kavárnu. Recepty snadné i náročnější, ze surovin základních i těch, které jste možná dosud neznali, vždy sezonní a zdravé.

reklama