První bílý lanýž vytvořený člověkem je na světě. Trvalo to přes dvacet let

Po desítky let trvajících neúspěšných pokusech se vědcům ve Francii konečně podařilo vypěstovat bílý lanýž. Cennou pochoutku bylo předtím možné pouze koupit od obchodníka za tisíce dolarů, nebo od lovce lanýžů.

Bílý lanýž se dokáže vyšplhat v aukci až na cenu 250 000 dolarů. Rekordmanem je pak kus o váze 1,5 kg, který se v roce 2007 vydražil dokonce za 330 000 dolarů (v přepočtu cca 8,4 milionu korun). Pokud se francouzskému experimentu podaří uchytit a vypěstovat další, mohlo by to potenciálně snížit jejich cenu.

Projekt začal před více jak 20 lety

Naprostá většina černých lanýžů na trhu pochází z plantáží. Ty se v Evropě pěstují od 70. let 20. století. Bílé se až do letošního roku vypěstovat nikdy předtím nepodařilo.

Projekt začal již v roce 1999, kdy výzkumníci vypěstovali speciální duby, které v roce 2008 vysázeli v lanýžových sadech. A právě letos 12 z 52 vysazených stromů přineslo lanýže bílé. Celkem se Francouzi radovali z 26 lanýžů.

Vypadá to, že vzácná pochoutka bude mnohem dostupnější. Prostředí, ve kterém bílé lanýže v přírodě rostou, je ohroženo odlesňováním, rostoucími teplotami a nedostatkem vody. Proto je tento povedený experiment v gastronomii více než vítaný.

Problém s novým objevem však mohou mít tradiční lovci lanýžů, kteří si svá místa pečlivě hlídají a v sezóně lanýžů dokážou vydělat tisíce eur, a často aromatické houby prodávají na černém trhu.

Kdo stojí za experimentem

  • experiment prováděl Národní výzkumný ústav pro zemědělství, potraviny a životní prostředí (INRAE)
  • na tajném místě v Nouvelle-Aquitaine v západní Francii
  • výsledky byly publikovány v Le Trufficulteur, časopise Francouzské federace pěstitelů lanýžů

Lanýže v Česku

Pokud se vám poštěstí nalézt lanýž v našich českých lesích, můžete si jej maximálně vyfotit. Lanýž je totiž zákonem chráněný a sběr pokutován velkými peněžitými částkami. Pokuta se může vyšplhat až k 50 000 korun. Každopádně spíše narazíte na lanýž letní, který je tmavý, vypadá jako kámen a má jemnější aroma než lanýž bílý.

Zdroj: finedininglovers.com, houby-rostou.cz; foto: iStock

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů


Přečtěte si také

Recepty