zpět

Hledáte inspiraci pro každodenní vaření?

Nechte si zasílat newsletter plný sezónních receptů.
Vložením emailu souhlasím s podmínkami pro zasílání novinek.
zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat
Gazpacho se původně připravovalo z vody, oleje a octa
Autor: iStock Gazpacho se původně připravovalo z vody, oleje a octa

Gazpacho se původně připravovalo z vody, oleje a octa. Dnes je považováno za španělské národní jídlo

Když vám nad hlavou září rozpálené slunce a pot stéká po čele, není lepší osvěžení než tradiční španělské gazpacho. Studená polévka pochází z nejjižnější části Pyrenejského poloostrova – Andalusie. Rolníci a nádeníci díky ní přežívali těžké práce.
Markéta Princová , 20.07.2022

reklama

Gazpacho je snadné a také velmi variabilní na přípravu. Proto je možná známé a oblíbené po celém světě. Základ tvoří rajčata, ke kterým se přidává spousta další zeleniny podle chuti. Nesmí chybět ani kvalitní olivový olej a sůl.

Původní starodávný recept na gazpacho se postupem času vyvíjel. Své začátky tato studená polévka datuje do 8. století, kdy unavení rolníci popíjeli vodu s olejem a octem. Občas si do směsi přidali česnek, mandle, tymián nebo chléb. Tento pokrm je měl nabudit a dodat potřebnou sílu při práci na přímém slunci a později v továrnách. Receptura zůstala nezměněna až do 16. století.

Objevení Ameriky změnilo gazpacho

S příchodem Španělů do Ameriky se evropské kuchyni otevřely nové možnosti. Rajče dorazilo do Sevilly v roce 1596 jako prudce jedovatá okrasná rostlina. Říkalo se mu „jablko lásky“ a ještě na počátku 19. století mělo pověst jedovatého produktu. Nakonec se rajče stalo hlavní ingrediencí gazpacha. Přidala se i salátová okurka, další syrová zelenina a česnek se vyměnil za cibuli.

Dnes je gazpacho považováno za národní španělské jídlo známé po celém světě. Tradiční verze tohoto nápoje se dlouhou dobu vyráběla v hmoždíři, ale s příchodem technologií, jako je elektrický mixér, byl v polovině 20. století hmoždíř nahrazen.

Zdroj: diariocordoba.com, curiosfera-historia.com; foto: iStock.com

reklama

Související témata: gaspacho , rajče , Španělsko , Andalusie , tradiční jídlo , španělská kuchyně

reklama

Přečtěte si také