Proč slavíme svatého Štěpána? Na druhý svátek vánoční měla koleda magickou moc

O mučedníkovi, jehož smrt si připomínáme v nejkouzelnější době roku, nemáme paradoxně mnoho zpráv. Dobové prameny se o svatém Štěpánovi zmiňují jen okrajově. I přesto se jedná o jednoho z nejdůležitějších světců, kteří zaplatili nejvyšší daň za svou víru k Ježíšovi. Jeho svátek si připomínáme z důležitého důvodu.

Druhým svátkem vánočním si připomínáme Štěpánovu smrt. Zavražděn byl podle některých zdrojů ale už 3. srpna. Jeho svátek však slavíme v blízkosti Vánoc, neboť smrt byla zapříčiněna hlásáním o znovuvzkříšení Ježíše Krista. Tímto je Štěpánova každoroční připomínka v blízkosti Kristova narození.

Byl prvním křesťanský mučedník

Ačkoliv lidé nemají skoro žádné dochované zprávy o životě svatého Štěpána, je v křesťanství považován za svatého mimořádně významného. Stal se totiž prvním křesťanským mučedníkem. Jeho kult lidé oslavují mnohem déle než Vánoce samotné.

Koleda koleda Štěpáne, co to neseš ve džbáně

Za svého života odmítal židovské obyčeje, vystupoval proti judaismu a až do své smrti kolem roku 37 kázal o křesťanství. Právě proto ho řadíme mezi první křesťany vůbec. Právě za své názory byl ukamenován před branami Jeruzaléma. Po smrti se kult Štěpána rychle šířil Evropou, zejména u německých králů byl světec v oblibě. Stal se patronem všech námořníků, kameníků, zedníků a dokonce i koní, kterým se v Bavorsku na den svatého Štěpána tradičně žehná.

Čeledíni končili u pána

S 26. prosincem bylo odnepaměti spojováno mnoho zvyků a tradic. V minulosti čeledíni na svatého Štěpána končili službu. Dostali výplatu a výslužku. Odnesli si nové oblečení, nějaké jídlo a třeba i nové boty. Výplata se rovnala pár zlaťákům, které jim mnohdy vydržely sotva několik dnů. Po konci tvrdé práce se scházeli v hospodě, kde peníze většinou pěkně roztočili.

K příležitosti konce služby dostávali někdy čeledíni a děvečky koláč pečený speciálně pro tuto příležitost. Koláč se zdobil ořechy, sušeným ovocem, bylinkami, ale také barevnými pentličkami. Tak vzniklo rčení „Na Štěpána, není pána“.

5 zajímavostí o svatém Štěpánovi

  1. Narodil se kolem roku 1
  2. Mluvil nejspíš řecky
  3. Stal se jedním z prvních umučených svatých
  4. Je patronem celého Říma
  5. Štěpán je pomocník při bolestech hlavy

Měla by se podávat drůbež

Vánoce jsou svátkem mnoha chodů. Každý hostitel chce své hosty pohostit dobrým jídlem. lehce se pak stane, že od Štědrého dne až do druhého svátku vánočního jen jíme a jíme. Právě na svatého Štěpána je zvykem chodit na návštěvu a k obědu si dát pečenou kachnu nebo husu se zelím a knedlíkem. Dříve lidé věřili, že by se na svatého Štěpána měla podávat právě drůbež. To vše by se mělo zapít dobrým pivem nebo ostřejším alkoholem. Možná právě kvůli tradici si k obědu dát alkohol, je Štěpán považován za pomocníka při bolestech hlavy.

Koleda byla magická

Dříve se na svatého Štěpána chodilo pro koledu. V minulosti se věřilo, že koleda má čarovnou moc a dokáže změnit osud. Lidé si vykoledované předměty schovávali a měli být nabité magickou mocí. V 19. století na koledu chodily především děti, které si vykoledovaly něco dobrého na zub. A právě z tohoto zvyku nejspíš pramení zvyklost navštěvovat se u příbuzenstva.

zdroj: hobby.instory.cz, wikipedia.org; foto: iStock

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů


Přečtěte si také

Recepty