Poznejte krásy Německa a vydejte se po vinařských stezkách pěšky nebo na kole

Německo je pro Čechy stále oblíbenějším cílem cest. V loňském roce se stalo dokonce druhou nejoblíbenější cestovní destinací Čechů (po Rakousku) a aktuální údaje ukazují, že tzv. vinařská turistika láká do Německa stále více cestovatelů.

Rostoucí atraktivita vinařské turistiky

Nejvyhledávanější destinace v Německu naznačují, že preference vinařských oblastí již zapustily kořeny. Bavorsko, Sasko a Bádensko-Württembersko byly v roce 2020 třemi regiony, které Češi navštěvovali nejvíce, ve všech případech se pak jedná o oblasti s kvalitním vínem.

Cesta za poznáním po německých vinařských stezkách

Nejlepším způsobem poznávání německých vinařských oblastí jsou proslulé vinařské stezky. Nejstarší vinařská stezka v délce 85 km v regionu Falcko-Rýnsko je rovněž jednou z místních nejstarších turistických tras a vede návštěvníky od Domu německé vinařské stezky v Bockenheimu na okraji Porýní až k Německé bráně vína ve Schweigen-Rechtenbachu na francouzských hranicích.

Na trase jsou rozesety středověké vesnice a města jako Neuleiningen a Freinsheim a v srdci regionu Falcko si mohou putující vychutnat kvalitní vína, prozkoumat vinařské usedlosti a ochutnat vyhlášené místní speciality jak v rustikálních hostincích, tak restauracích oceněných michelinskou hvězdou. K návštěvě lákají také významná historická místa včetně katedrály ve Speyeru, která je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO, a zámku Hambacher Schloss, který je od Hambacher Festu v roce 1832 kolébkou německé demokracie.

Návštěvníci mohou prozkoumat tyto vinařské stezky pěšky, na kole nebo autem a seznámit se s nejpozoruhodnějšími body mapy německého vinařství. V Bad Dürkheimu najdou například největší sud na víno na světě, ve kterém se nachází restaurace, nebo mohou navštívit největší vinařský festival. Také si mohou prohlédnout Höhepunkt der Weinkultur, nejstarší vinici světa, a v Neustadtu navštívit místo volby slavné německé „královny vína".Německá vinařská stezka spojuje také nejproslulejší turistické trasy v zemi. Neustadt je skvělým místem pro zahájení pěších dobrodružství po vinicích a lesích Pfälzer Wald, zatímco Pfälzer Weinsteig, jedna z nejznámějších německých turistických stezek, vede souběžně s vinařskou stezkou po vinicích, sadech a lesích.

„Putování po německých vinařských stezkách je jedním z nejlepších způsobů, jak skutečně poznat německou kulturu," říká Steffen Schindler z Německého vinařského institutu. „Návštěvníci mají také možnost seznámit se s víny z nejstarších a nejznámějších vinic v zemi. Délka a rozmanitost tras jim dávají velký výběr: mohou přecházet z jedné vinice na druhou a objevovat vše, co německá vína nabízejí, nebo si jednoduše vychutnat sklenku či dvě jako osvěžení po venkovních a kulturních dobrodružstvích. A to nejlepší na tom je, že lidé ve Falci jsou proslulí svou přátelskostí a pohostinstvím!"

Ideální dovolená po pandemii

Podle Jana Pohaněla, ředitele Německé turistické centrály pro Českou republiku, jsou německé vinařské regiony ideální destinací pro Čechy, kteří chtějí své postcovidové cesty zahájit bezpečnými outdoorovými aktivitami dostupnými autem.

„Spousta návštěvníků dává přednost cestě z České republiky do Německa autem a pandemie tento trend ještě urychlila," říká. „Je také pravděpodobné, že teď bude mít více rekreantů zájem o výlety do přírody. Čechům, kteří chtějí vyrazit na dovolenou autem do destinací s nádhernými přírodními scenériemi, mají německé vinařské regiony rozhodně co nabídnout."

Na druhou stranu je nutné zmínit, že plody německých vinařských oblastí lze poznat i v rámci dovolené ve městě. Ať už v Berlíně, Mnichově, Drážďanech, Hamburku, Kolíně nad Rýnem nebo v jiných oblíbených městských lokalitách, si mohou cestovatelé vychutnat proslulý německý ryzlink, sekt, růžové víno, Rulandské modré i další vína v některých z nejzajímavějších vináren a restaurací na světě. Ať už cestujete po Německu kamkoli, spojení vína s turistikou je nezapomenutelným zážitkem.

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů


Přečtěte si také

Recepty