Opravdu nám mikrovlnná trouba tolik ubližuje? Radiace, rakovina a ztracené živiny

Některé kuchyňské spotřebiče už řadu let provází nejrůznější spekulace, které u lidí vyvolávají vlnu nedůvěry. Jedním z takových pomocníků nacházejících se skoro v každé domácnosti je mikrovlnná trouba. Někdy podle názorů připomíná spíše vynález z pekla, jež rozhodně nesvědčí našemu zdraví, a je pro něj dokonce hrozbou. Pravda je však poněkud jiná.

Už jste to také možná slyšeli, že mikrovlnka přemění molekuly jídla natolik, že nám můžou způsobit karcinogenní onemocnění. Někdo tvrdí, že zabíjí živiny v potravinách a údajně z jídla udělá radioaktivní hrozbu, kterou rozhodně není radno jíst.

Můžete být v klidu, mikrovlnná trouba sice vysílá elektromagnetické záření, je však neionizující. Funguje tak na jiném principu a nejedná se o to samé, co je radiace. Navíc její záření má tak malou energii, že nedokáže pokrm jakkoliv přeměnit, pouze jej ohřát.

Podle největší světové nezávislé organizace pro výzkum rakoviny Cancer Research UK neexistuje žádná souvislost mezi používáním mikrovlnné trouby a zvýšeným rizikem rakoviny.

Jak to funguje?

Tenhle kuchyňský pomocník má za úkol rozkmitat v jídle molekuly vody. Ty se pohybem začnou zahřívat a tím se ohřeje celý pokrm. Tento proces navíc zachová všechny nutriční hodnoty jídla stejné, jako byly před ohřátím. Dokonce je mikrovlnka šetrnější k některým živinám než jiná tepelná úprava, a proto může být mnohdy pro ohřev vhodnější než sporák či trouba. Jídlo se totiž zahřívá jen chvilku.

Na co si dát pozor?

Přece jen je tu něco, na co byste si měli dát pozor. Mikrovlnka dokáže některé části pokrmu ohřát rychleji než jiné, a to za velmi krátkou dobu. Dejte tedy pozor, abyste se neopařili. Pokud ohříváte jídlo v mikrovlnné troubě dětem, rozhodně jídlo před podáním vždy ochutnejte. Každá mikrovlnka může být nastavena na jinou sílu ohřevu.

Mikrovlnná trouba dokáže navíc narušit vaše domácí wi-fi připojení či v konkrétním případě třeba dětskou chůvičku. Vlny se navzájem mohou na chvilku přerušit a vy tak ztratíte na okamžik signál.

Zdroj: cancerresearchuk.org, instagram Karolíny Fourové; foto: iStock.com

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů


Přečtěte si také

Recepty