4 zajímavosti ze světa jídla, které vás dostanou

Zajímavosti ze světa gastronomie nás natolik baví, že pro vás už takto brzy máme další článek. Našli jsme tentokrát čtyři, které možná znáte, ale možná také ne. Tak to pojďte zjistit!

Měna Aztéků

O čokoládě se traduje, že je pokrmem bohů. Vychází to z oficiálního názvu pro kakaovník, který je Theobroma Cacao. A slovo theobroma je v řečtině bráno právě jako označení jídla pro božstvo. Věděli jste ale, že Aztékové používali kakaové boby také jako formu platidla?

Sudá kukuřice

Máte rádi sladkou kukuřici? Až budete příště držet v ruce klas, schválně si zkuste přepočítat, kolik řad se zrníčky vlastně má. Jejich počet totiž bývá sudý a je jich v rozmezí od osmi do dvaceti.

Populární apple pie

Další jídlo, které je velice proslavené v určité zemi, ale své kořeny má někde úplně jinde. Konkrétně jde o známý apple pie, který v Americe naprosto zbožňují. Možná by si člověk myslel, že byl poprvé upečen právě tam. Ale kdepak, za velkou louži ho přivezli Angličané. Variaci tohoto koláče pečou ale i v Holandsku nebo Švédsku. A i u nás má samozřejmě své místo.

Muškátový oříšek jako droga

A jedna taková nevšední zajímavost na závěr. Muškátový oříšek se běžně používá v receptech na sladké pečení i do hlavních jídel. V malém množství (špetka a podobně) je tedy jeho konzumace v pořádku, ale pokud byste to s ním přehnali, máte problém. Muškátový oříšek totiž poté působí jako droga a může vyvolat různé stavy – opojení, ale i velmi nepříjemnou úzkost. Při předávkování může dojít k otravě a velice bolestivým projevům. Dávky nad 25 g údajně mohou vést až ke kómatu.

Zdroj: insider.com, redakce; zdroj foto: iStock a Unsplash

Autor článku

Tereza Pánková

Všechny články autora

redaktorka FTV Prima

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů


Přečtěte si také

Recepty