5 tipů pro cestovatele, jak si užít nejen vinné zážitky na Slovácku

Slovácká vinařská podoblast nebo zkráceně jen Slovácko se jako jediná z moravských nerozkládá jen na jižní Moravě, ale částečně zasahuje i do Zlínského kraje. Možná proto se od ostatních také v mnohém odlišuje a má svůj osobitý ráz daný kulturou a folklórem. To se pak samozřejmě odráží i v místním vinařství. Pokud chcete opravdu dobře poznat víno a vinařství v naší republice, měli byste určitě krásám Slovácka věnovat pozornost.

Centry tohoto regionu jsou zejména větší města Bzenec, Kyjov a Uherské Hradiště. Ale jak už to tak u vína bývá, ty nejautentičtější zážitky potkáte v menších obcích a s jejich obyvateli. Míst spojených s vínem, které především stojí za návštěvu, je zde ale opravdu hodně. Kamkoliv se vypravíte, všude na vás dýchne úžasná atmosféra a nebude nouze o dobré víno. A jaké jsou zde tedy hlavní cíle?

Památková rezervace Plže

Na okraji obce Petrov se nachází okouzlující areál historických vinných sklepů zvaných Plže. V roce 1983 byl vyhlášen památkovou rezervací lidové architektury, a je tak nejstarší vesnickou památkovou rezervací u nás. Malebné sklepy s barokně zdobenými průčelími v nezaměnitelné modro-bílé kombinaci objevíte v horní části vinohradnického areálu. V Plžích je okolo 80 vinných sklepů, z nichž ty nejstarší vybudovali vinaři už v 15. století. Sklepy sloužily jak ke zpracování a uchovávání vína, tak i jako úkryt zdejších obyvatel ve válečných časech. Vinné sklepy vytvářejí ulicovou zástavbu se dvěma náměstíčky. Areál je hojně navštěvován turisty a po celý rok je přístupný veřejnosti. Během léta bývá u vstupu do areálu otevřena vinotéka, kde mohou návštěvníci ochutnat vína z místní produkce.

Vesnice z vinných sklepů – Nechory

Nechory, vzdálené asi 1 km od obce Prušánky, jsou celou vesnicí, jež je tvořena pouze vinnými sklepy. Vinné sklepy vytvářejí ráz malé obce s vlastním náměstíčkem a přiléhajícími uličkami. Jsou ojedinělou, lidmi vytvořenou lokalitou, kde sice nikdo nastálo nebydlí, ale život Nechorám rozhodně nechybí. Všechna stavení slouží pouze pro jeden účel, a to pro výrobu vína a pěstování révy. V průběhu let se sklepní vesnička natolik rozrostla, že dnes tvoří v podstatě už dvě – Horní a Dolní Nechory. Dolní Nechory tvoří onu obdivovanou vinařskou vesničku, zatímco Horní Nechory se rozkládají podél vinohradnické cesty, vedoucí přímo mezi vinohrady. V dnešní době je v Nechorách více než 450 vinných sklepů a nacházejí se v nich i soukromé zájezdní vinárny, možnosti ubytování či podnik s vyhlášenou kuchyní. Přes Nechory vede také oblíbená vinařská cyklistická stezka.

Noční Blatnice

Jednou z nejznámějších vinařských obcí na Slovácku je ta s poetickým jménem Blatnice pod Svatým Antonínkem. Během roku se zde koná oblíbená akce Blatnické búdy pod hvězdami (13. 8. 2022), tedy otevřené sklepy ve večerních a nočních hodinách. Blatnici, jak je zkráceně nazývána, proslavilo známkové víno Blatnický Roháč, pojmenované podle viniční tratě Roháč. Vyrábí se z ryzlinku rýnského, rulandského bílého nebo ze sylvánského zeleného a jako vůbec první víno získalo ocenění na mezinárodní výstavě vín roku 1896 v Paříži. Navštívit zde můžete památkovou rezervaci vinných sklepů Stará hora na viniční trati Plachty, kde prý vlastnil vinice Jan Amos Komenský. Kromě vína je obec také známá jako poutní místo s kaplí sv. Antonína Paduánského na Blatnické hoře. Místní vinaři se také mohou pyšnit označením vín originální certifikace, tedy VOC Blatnice.

Sklepy v Mutěnicích

Největší vinařskou obcí slovácké oblasti jsou Mutěnice. Raritou této obce jsou Búdy (místní označení pro vinné sklepy), areál téměř 500 vinných sklepů pod Zárybnickými vinohrady. Sklepy stojí v několika řadách a jejich průčelí často zdobí pestré slovácké ornamenty. V areálu sklepů se také nachází muzeum vinařství, pálenic a myslivosti. Koná se zde třeba oblíbená folklorní akce zarážení hory, která předchází vinobraní.

Galerie slováckých vín

Možnost ochutnat větší množství vín na jednom místě všem zájemcům umožňuje Galerie slováckých vín, která se nachází v centru Uherského Hradiště v historických prostorách Jezuitských sklepů. Tato degustační expozice dává prostor pro prezentaci těm nejlepším vinařům z celé vinařské podoblasti. Návštěvníci zde mohou ochutnat 150 vín od 15 pečlivě vybraných vinařů ze Slovácka a následně si také nakoupit přímo lahve za stejnou cenu, jako kdyby byli přímo v jejich sklepě. Příjemnou atmosféru při ochutnávání těchto vín určitě navodí i prostory raně barokních Jezuitských sklepů, které dávají vyniknout celé atmosféře a jen ještě více podtrhnou požitek z vína. Prostory je také možné si pronajmout k různým společenským událostem.

Zdroj a foto se souhlasem www.vinazmoravyvinazcech.cz.

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů


Přečtěte si také

Recepty