Jak správně vybrat a uskladnit brambory, aby vydržely až do jara

Letní úroda je už dávno zavařená ve sklenicích a podzimní sychravé dny na sebe nenechaly dlouho čekat. Období sezonních plodin však zdaleka nekončí, na začátku října totiž vrcholí sklizeň oblíbených brambor. Ty jsou v českém jídelníčku nezastupitelné, jsou neuvěřitelně univerzální a skrývají více, než je o nich všeobecně známo.

Každý Čech zkonzumuje asi 65 kilogramů brambor ročně. Zejména v poslední době, kdy se ceny šplhají nekonečnou rychlostí vzhůru, je o to důležitější nakoupené brambory perfektně uskladnit tak, aby vydržely opravdu dlouho a v dobré kondici.

Hlízy, obvykle lehce špinavé od hlíny, červené nebo žluté, různé varné typy – to jsou brambory, které v prvotřídní kvalitě seženete u českých zemědělců. A právě v době studených dnů byste si je měli dopřát v hojné míře, protože mají velmi pozitivní vliv na organismus a obsahují řadu vitamínů. Zelenina z čeledi lilkovitých je výjimečná zejména pro vysoký obsah vitamínu C. Už z jedné běžně velké přílohy brambor získá naše tělo významnou část denní potřeby tohoto vitamínu. Dále má významný podíl kvalitní bílkoviny a vitamínů B1, B2, B3, B6, K, kyseliny listové a důležitých minerálních látek, jako je draslík, mangan, fosfor, hořčík, železo, zinek nebo selen. Navíc patří mezi nejbohatší zdroj antioxidantů v rámci běžně dostupných potravin.

Věděli jste, že… brambory obsahují dvakrát více vlákniny než rýže nebo těstoviny, ale jen polovinu energie? Navíc neobsahují tuk ani lepek. Proto jsou přirozenou součástí bezlepkové diety, ale jsou i skvělou potravinou při dietách redukčních.

Vsaďte na 4 jednoduché zásady a vyberte si správné brambory, které vám vydrží!

1. Myté brambory neskladujte

Už samotný výběr brambor se může jevit jako jednoduchá věc. Chcete-li ale nakoupit větší množství, vyhněte se baleným, krásně čistým a umytým bramborám, protože ty jsou určeny pro přímou spotřebu nebo jen velmi krátkodobé skladování.

2. Nenechte plody cestovat přes půlku světa

Chcete-li si dopřát opravdu kvalitní kousky, zaměřte se na značení, které vám prozradí zemi původu zboží. Zkuste dát pro tentokrát přednost české produkci, která zajistí minimálně stejnou, ale spíše lepší kvalitu než dovoz. U brambor tak budete mít jistotu, že necestovaly dlouhé kilometry, jejich dojezdová vzdálenost je krátká a uhlíková stopa malá. Kromě toho podpoříte českého zemědělce, a tím i regionální ekonomiku.

3. Dejte na své smysly

Zkuste brambory příliš neposuzovat podle ceny, ale podle vnější kvality i zjištěných informací z obalu. Hlízy by neměly být zelené, měkké, nahnilé nebo mechanicky poškozené. Brambory opravdu musíte pohledem i pohmatem zkontrolovat. „Skutečnou kvalitu brambor poznáte podle vzhledu, důležité ale také je vybrat správnou odrůdu, ale především dobrého pěstitele a tu nejkratší cestu k němu. O výsledné chuti rozhoduje nejvíc to, jak se pěstitel o brambory po celý rok staral a co všechno musely přečkat, než se dostaly k vám na talíř. To platí dvojnásob, pokud kupujete brambory na uskladnění,“ vysvětluje Petr Hanka ze Zelinářské unie Čech a Moravy.

4. Vybírejte podle odrůdy, varného typu a vyhněte se akcím

Odrůd brambor je skutečně velké množství. Vsaďte proto na ozkoušenou odrůdu a volte tu, která vám v minulosti chutnala. Pokud název neznáte, pak nakupujte brambory podle uvedeného varného typu. „Vyvarujte se nákupu brambor v akci. O takových bramborách totiž víte jen to, že jsou levné. Najděte raději svého pěstitele a dejte mu šanci, aby vám dokázal, že umí. I váš nákup u lokálního zemědělce pomůže českým bramborám přežít,“ dodává Petr Hanka.

Inspirujte se novými recepty z brambor

Varné typy brambor:

  • Varný typ A, AB (BA)

Odrůdy s velmi pevnou a pevnou dužinou, nerozvařující se, velmi slabě moučnatou, lojovitou. Vhodné pro přípravu salátů a jako příloha.

  • Varný typ B, BC

Patří sem odrůdy se středně pevnou a kyprou dužinou, slabě až středně moučnaté. Vhodné jako příloha, do polévek a pro přípravu těst a kaší.

  • Varný typ C (CB)

Odrůdy s kyprou, silně moučnatou dužinou. Vhodné pro přípravu bramboráků, placek, na kaše, knedlíky i do těsta.

Důkladná péče před uskladněním je základ úspěchu

Bramborám je třeba věnovat nutnou dávku péče. Ať už jste si je vypěstovali sami na zahrádce, nakoupili od lokálního farmáře, nebo dokonce obětovali svá záda na samosběru, práce tím rozhodně nekončí. Investované peníze do metráků brambor je potřeba „pojistit“ tak, aby nepřišly vniveč spolu s úrodou. Brambory proto nikdy nesklízejte z mokré, promáčené a ani z příliš prohřáté půdy. Protřiďte je tak, aby mezi krásnými kousky nezůstaly ty nahnilé, poškozené nebo ty se zelenými hlízami. Pokud jsou přece jen trochu vlhké, nechte je oschnout – tzv. vydýchat a zchladit v tmavé a suché místnosti v nízké vrstvě na podlaze nebo v přepravkách při teplotách mezi 15 až 18 °C.

Ideální podmínky pro uskladnění aneb Co rozhodně nepodcenit

Teprve po 2 až 3 týdnech uložte brambory k dlouhodobému skladování. Měly by být suché, nepoškozené, důkladně přebrané a umístěné v čistém sklepě, aby byly chráněné před slunečním světlem. To totiž způsobuje zelenání a tvorbu toxických glykoalkaloidů, které jsou koncentrovány těsně pod slupkou hlíz, v oblasti oček a v klíčcích.

Brambory uchovávejte nejlépe v nižších a vydezinfikovaných přepravkách, doporučená maximální výška vrstvy pro dlouhodobé skladování je 1 metr. Teplota v místnosti by neměla přesáhnout 4 °C, při nižší teplotě brambory sládnou a při vyšší zase klíčí a měknou. Důležitá je pak také vlhkost prostoru, která by měla být mezi 93 a 98 %. Nižší vlhkost může zvyšovat ztrátu vody v hlízách, čímž dochází k poklesu mnoha cenných látek.

Nepodaří-li se zajistit ideální skladovací podmínky, nezoufejte. Uskladněte brambory alespoň na takové místo, kde bude chladno, ale nebude mrznout, a kam se zároveň nedostanou sluneční paprsky. Brambory však zkonzumujte co nejrychleji.

Zdroj: Agrární komora ČR

Autor článku

Klára Michalová

Všechny články autora

šéfredaktorka FTV Prima , Prima FRESH

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů


Přečtěte si také

Recepty