Starý citron nevyhazujte. 7 tipů, jak vám zázračně pomůže při úklidu kuchyně

V dnešní době se mnohé domácnosti přiklání spíše k šetrnému a přírodnějšímu stylu úklidu. Chemické čisticí prostředky opravdu nemusíte používat na běžný úklid nijak často. Obyčejné jedlé ingredience ze špajzu ušetří nemalé peníze a perfektně vyčistí celý dům.

Citrony jsou překvapivě všestranné čisticí prostředky, které zanechají dům zářivý a bez poskvrny. Jejich výhodou je i krásná svěží vůně. Pokud se vám v lednici válí už docela okoralá půlka citronu, využijte ji, a to klidně i se slupkou.

Vyčistěte mikrovlnnou troubu

Odstranit špínu a zápach z mikrovlnné trouby lze miskou s vodou a půl vymačkaným citronem. Do misky přidejte klidně i na kusy nařezanou kůru. Vodu v mikrovlnce vařte 3 až 5 minut na plný výkon. Před otevřením dvířek počkejte dalších 5 minut – pára se postará o čistotu stěn a dvířek. Nakonec vyjměte misku a povrchy důkladně otřete.

Osvěžte dřevěná prkénka

Pokud je vaše dřevěné prkénko obarvené nebo zapáchá, posypte ho solí a pak ho vydrhněte půlkou citronu. Opláchněte a v případě potřeby opakujte. Vaše prkénko bude osvěžené a připravené k dalšímu použití.

Odstraňte zápach z odtoku

Rozkrájejte citronovou kůru na menší kousky a rozložte je na odtokové sítko. Nechte je tam celý den a dřez používejte normálně dál. Kusy potravin ze špinavého nádobí však vždy vyhoďte do koše, aby nezůstávaly mezi citrony. Večer kůru vyhoďte. Zápach by měl zmizet.

Rozpusťte odolné skvrny z nádob

Chcete-li se zbavit skvrn, které nezvládne odstranit ani myčka, potřete nádobí citronovou šťávou. Před opláchnutím nechte 15 minut působit.

Vyčistěte struhadlo

Vyčistit pořádně struhadlo může být docela oříšek. Tentokrát zkuste místo houbičky použít rozkrojenou půlku citronu. Ušetříte houbičku a struhadlo bude jako nové.

Vyleštěte sklenice

Naplňte misku šálkem citronové šťávy nebo do ní klidně vhoďte několik plátků citronu, postavte ji v myčce na horní stojan a myjte jako obvykle. Výsledkem bude lesklé a dokonale čisté nádobí.

Rozjasněte vodovodní baterie

Citron odstraní vodní kámen a minerální usazeniny na vodovodní baterii. Rozprašovačem postříkejte zanesené místo a nechte působit 15 minut. Poté citronovou vodu z baterie smyjte.

Zdroj: tasteofhome.com; foto: iStock

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů


Přečtěte si také

Recepty