4 tipy na červnové gastroakce: festival ginu, dny plné piva a prohlídka vodárenské věže

Řešíte plány na druhou polovinu měsíce a přemýšlíte nad nějakým tím gastronomickým zpestřením? Máme tu akce jako stvořené pro milovníky ginu a piva, na kterých ale samozřejmě nebude chybět ani jídlo. Otevřete diáře a kalendáře, jde se plánovat!

Ginfest 2022 v pražské Galerii Villa Pellé

Existuje-li nekorunovaný král drinků, pak je to gin. Jde totiž skvěle dohromady skoro se vším, co do koktejlu přidáte, ať už se rozhodnote pro citrusy, bylinky, bitters nebo aromatické víno. Současný trend návratu ke kořenům barmanství a ke klasickým koktejlům tak zcela oprávněně staví gin do centra pozornosti. Nenechte si ujít jedinečnou příležitost ochutnat přes 150 různých ginů z celého světa a ginové koktejly od nejlepších barmanů na jednom místě – v Galerii Villa Pellé. Právě na tomto idylickém místě v srdci Prahy se v sobotu 25. června od 12 do 21 hodin koná 6. ročník Ginfestu – oslavy věnované ginu a geneveru.

Na programu jsou semináře, workshopy, řízené degustace a také projekce filmu o ginu. Po celou dobu bude k dispozici také výtečný catering. V ceně základní vstupenky na Ginfest je vstup na výstavu Wall Street, prezentující nejvýraznější autory s kořeny v české graffiti scéně, jako jsou Jan Kaláb/Point, Petr Königsmark/Zeb One, Jakub Matuška/Masker, Michal Škapa/Tron a další.

Červnový festival Pivo na Náplavce

Pivo na Náplavce – oblíbený degustační festival zlatého moku se v letošním roce vrací na Rašínovo nábřeží. Účastnit se ho budou stálice i nováčci, na pravý břeh Vltavy v centru Prahy dorazí ve dnech 17. a 18. června. Účastníky festivalu čeká bohatá nabídka minipivovarů z celé republiky. Do Prahy přijedou nejstarší čeští výrobci, nově vzniklé minipivovary i speciální host festivalu. „Z pivovarů, které vznikly v covidovém období, se zúčastní Pivovar Bad Flash, Pivovar Malý Janek z Jinec, Pivovar Panaczech, Rodinný pivovar Švihov a Rodinný pivovar Vik. Přítomny budou také jedny z nejstarších tuzemských minipivovarů, a to Pivovar Běleč nad Orlicí a Pivovarský dvůr Zvíkov, oba založené již v roce 1993. Dorazí i několik obnovených pivovarů, které sídlí v prostorách původních historických pivovarů, a navazují tak na jejich činnost – Pivovar Antoš, Pivovar Chříč, Pivovar Strahov, Vinohradský pivovar a Zámecký pivovar Dětenice. Nováčkem festivalu bude také věhlasný pivovar Matuška.

K ochutnání budou jak tradiční české ležáky, tak všemožná svrchně kvašená piva, která jsou u minipivovarů dnes již standardem. Z těch zajímavějších to budou piva s přídavkem bylinek – k ochutnání bude kotvičníkové, měsíčkové, pampeliškové či šalvějové, samozřejmostí budou i velmi osvěžující a v poslední době oblíbené kyseláče. Hostem letošního ročníku bude zástupce velkých pivovarů Národní pivovar Budějovický Budvar, který dlouhodobě podporuje tuzemské minipivovary a zároveň naše pivní festivaly,“ vysvětlil Marek Kamlar, odborný poradce festivalu Pivo na Náplavce. Součástí každého ročníku festivalu jsou i stánky s občerstvením, které se hodí k pivu. Ty nebudou chybět ani letos.

Pivovar Proud podpoří první LAVRS Market

Areál Pragovky v pražských Vysočanech se v sobotu 18. června od 11 do 22 hodin stane dějištěm prvního LAVRS Marketu zaměřeného na udržitelné koncepty, lokální značky a kvalitní módu z druhé ruky. Návštěvníci se budou moci osvěžit nejen pozitivní energií ze smysluplné akce, ale také pivy Lavrs x PROUD z plzeňského pivovaru Proud. Autorkou nepřehlédnutelných etiket je výtvarnice Bára Balgová, která stojí za celým vizuálem LAVRS Marketu.

„LAVRS Market v Pragovce dává konkrétní obsah pojmům, jako je slow fashion, ekologie či udržitelné chování. Tyhle hodnoty jsou zásadní i pro nás a moc rádi se na LAVRS Marketu setkáme s lidmi, kteří to mají stejně,“ říká Michal Škoda, ředitel pivovaru Proud, a ještě upřesňuje: „Na LAVRS Market přivezeme naši žitnou IPU Soutock, uvařenou podle unikátní receptury z žitných i ječných sladů a chmelů z různých koutů světa, a nealko IPU Proovan – obě piva jsme speciálně pro tuto příležitost oblékli do Lavrs kabátu.“ Piva budou k dostání v omezeném počtu pouze na LAVRS Marketu. „Jedním z pilířů akce LAVRS Market je apel na lokálnost. Proto nás těší, že můžeme spolupracovat s plzeňským pivovarem Proud, který je dynamický, moderní a designový. Stejně jako originální vzhled piv z Proudu nás baví hra se slovem PROUD, které má hned několik významů. Možnost propojit pivovar Proud, známý svými invenčními pivními speciály, s talentem Báry Balgové pro nás byla velká radost,“ shoduje se tým LAVRS.

Plzeňský Prazdroj a Industry Open

Pivovar Plzeňský Prazdroj se letos opět stane součástí festivalu Industry Open. Pro návštěvníky je od 17. do 19. června připraven speciální, běžně nedostupný zážitek: Prohlídka pivovaru zpestřená zastávkou ve spodní části ikonické vodárenské věže, která je nedílnou součástí plzeňského panoramatu. K vidění bude také výstava dokumentující historii vodárenské věže v pivovaru. Prohlídku zakončí ochutnávka nefiltrovaného a nepasterizovaného piva Pilsner Urquell načepovaného přímo z dubového ležáckého sudu v historických sklepích.

Autor článku

Tereza Pánková

Všechny články autora

redaktorka FTV Prima

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů


Přečtěte si také

Recepty