Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Léto budiž naloženo! Nová várka netradičních receptů, které budete chtít vyzkoušet

Léto budiž naloženo
Léto budiž naloženo Autor: L.A. CREATIVE FOOD
V našich končinách má nakládání velkou tradici, ale bohužel se zaměřuje jen na pár surovin, jako je zelí, okurky či červená řepa. Přitom možnosti jsou téměř nekonečné. Nebojte se zapojit fantazii a použít i nezvyklé kombinace zeleniny a koření.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nakládanou zeleninu podávejte jako přílohu ke grilovačce nebo jako samostatnou chuťovku. Fermentovaná zelenina je zdravá a chutná...

Pikantní cuketa

Cukety jsou velké požehnání, ale při jejich nadúrodě se mohou stát trochu noční můrou. Rychlé naložení promění i přerostlou baculku ze zahrádkářské kolonie v instantní krasavici asijského střihu.

 

CCA 3 SKLENICE PO 250 ML / PŘÍPRAVA: DO 2 HODIN

Léto budiž naloženo Foto:

120 ml vody pokojové teploty

2 lžíce + ½ lžičky mořské soli

asi ½ kg cukety, nakrájené na tenké plátky

1 malá cibule, nakrájená na tenké plátky

3 kostky ledu

500 ml jablečného octa

1 hrnek krupicového cukru

1 ½ lžičky mleté hořčice

1 ½ lžičky hořčičného semínka

¾ lžičky kurkumy

½ lžičky chilli koření

1. V míse promíchejte vodu se solí, až se sůl rozpustí. Přidejte plátky cukety a cibule, ledové kostky a případně další vodu, aby byla zelenina pokrytá. Mísu přikryjte a zeleninu nechte 1 hodinu máčet.

2. Mezitím zahřejte ocet s cukrem v kastrůlku a přidejte všechno koření. Zlehka vařte za občasného promíchání 3 minuty, až se cukr zcela rozpustí, pak dejte stranou.

3. Cuketu s cibulí sceďte a nechte na cedníku úplně vykapat. Zbylou vodu odstraňte v salátové odstředivce nebo v suché utěrce. Dejte do vysterilizované lahve nebo několika sklenic, zalijte nálevem, zavíčkujte a nechte nejméně 2 dny macerovat. V chladu vydrží měsíce.

Mrkev v zázvoru

Orientální štiplavost zázvorového oddenku se nám už dávno vloudila pod kůži. Tady si hezky pohrává se sladkou jemnou mrkvičkou.

CCA 4 SKLENICE PO 250 ML / PŘÍPRAVA: DO 30 MKINUT + CHLADNUTÍ

Léto budiž naloženo Foto: 1 kg karotky, oškrábané

500 ml rýžového octa

350 ml vody

9 dlouhých plátků oloupaného čerstvého zázvoru

3 badyány

145 g přírodního krupicového cukru

1 lžíce chilli koření

1 stroužek česneku, oloupaný a nakrájený nadrobno

1 lžička soli

1. Karotky nakrájejte nebo nastrouhejte na dlouhé tenké hranolky. V nerezovém hrnci promíchejte ocet, vodu, zázvor, badyán, cukr, chilli, česnek a sůl. Uveďte do varu a vařte, až se cukr rozpustí.

2. Děrovanou naběračkou vylovte z nálevu badyán a rozdělte ho do vysterilizovaných sklenic. Do nálevu vsypte připravenou karotku, nálev uveďte znovu do varu a karotku vařte 2 minuty. Příkon vypněte.

3. Karotku ihned přesuňte do sklenic pomocí kleští nebo děrované naběračky. Do každé sklenice dejte také 3 proužky zázvoru. Je-li třeba, obsah sklenice trochu upěchujte, nahoře by mělo zůstat asi 10 mm prostoru.

4. Do sklenic rozlijte horký nálev tak, aby byla karotka ponořená. Okraje sklenic otřete ubrouskem namočeným v octě a sklenice zavíčkujte. Postavte je do zavařovacího nebo velkého hrnce, zalijte horkou vodou tak, aby sahala 2 cm nad sklenice, a 10 minut zavařujte. Pak sklenice patrně, nejlépe za pomoci kleští, vyndejte a nechte 24 hodin vychladnout na pracovní ploše, pokryté suchými utěrkami. Během této doby s nimi nehýbejte.

Léto budiž naloženo Foto: Léto budiž naloženo; foto: L.A. CREATIVE FOOD

Žardiniéra

Původem italské i francouzské slovo vlastně označuje cokoliv, co pochází ze zahrady či ji zdobí. No a pestrá letní zelenina zkrášluje nejen zahradu, ale v nakládané podobě i vaši spíž, vaše jídla, vaši kuchařskou pověst…

NA CCA 1 LITR / PŘÍPRAVA: 48 HODIN

Léto budiž naloženo Foto:

¼ květáku, rozebraného na růžičky

1 malá mrkev, nakrájená na kousky

½ malé cibule, nakrájené na kousky

2 stroužky česneku, podrcené

2 řapíky celeru, nakrájené na kousky

½ hrnku oliv plněných papričkami, nahrubo nakrájenými

¼ hrnku nadrobno nakrájené kapie

250 ml bílého vinného octa

60 ml olivového oleje

2 lžíce soli

1–2 lžíce krupicového cukru

špetka chilli koření

špetka oregana

1 bobkový list

5 lžiček kuliček černého pepře

1. Bobkový list a kuličky pepře krátce opražte na rozehřáté pánvi, aby se uvolnila jejich vůně. V hrnci promíchejte ocet, olivový olej, sůl, cukr, chilli a oregano a uveďte do mírného varu. Přidejte bobkový list a pepř, sejměte z plotny a nechte 5 minut macerovat. Pak nálev přeceďte.

2. Připravenou zeleninu vložte do vysterilizované sklenice nebo více sklenic a zalijte přecezeným nálevem. Uzavřete a nechte nejméně dva dny v klidu.

PRIMA TIP: Chcete-li úrodu uchovat delší dobu nebo není-li určena k rychlé spotřebě, vyplatí se poslouchat dobré rady a sklenice vysterilizovat. Jde to mnoha způsoby – po pečlivém umytí do nich i do víček můžete nalít vroucí vodu a nechat nějakou chvíli stát, pak ji vylít a sklenice ihned plnit a víčkovat ještě za horka. Sklenice i s víčky můžete také ve vodě doslova vyvařit, buď ve velkém hrnci na sporáku, nebo v troubě v pekáči, postavené ve vroucí vodě. Také ocet funguje jako sterilizační prvek a do velké míry zabraňuje vytváření plísní. Jakmile ovšem sklenici otevřete, měli byste její obsah zkonzumovat nejpozději do druhého dne. Z obsahu případně odebírejte pouze zcela čistou lžící nebo vidličkou.

Léto budiž naloženo

Léto budiž naloženo! Vyzkoušejte nové zajímavé recepty

Okurkové kimči

Kimči, zelí naložené po korejsku, stále oblétává planetu a získává si další a další přívržence. Zkuste, jestli mu bude okurková verze důstojnou konkurencí!

12 PORCÍ, CCA 1 LITR / PŘÍPRAVA: DO 30 MINUT + ROZLEŽENÍ

Léto budiž naloženo Foto:

750 g malých okurek nakládaček

3 lžíce mořské soli

2 lžíce chilli koření

2 lžíce čerstvého zázvoru, nakrájeného nadrobno

6 stroužků česneku, oloupaných a nakrájených nadrobno

2 lžíce sójové nebo rybí omáčky

3 jarní cibulka, nakrájené na kousky

250 ml vody

1. Z okurek odkrojte vršky a rozkrájejte je na zašpičatělé hranolky. V míse je promíchejte se solí, chilli, zázvorem, česnekem, sójovou omáčkou a jarní cibulkou.

2. Dejte do sklenice a zalijte vodou. Sklenici pevně uzavřete a nechte stát 24 hodin v pokojové teplotě. Pak ji přesuňte do ledničky.

3. Po několika dnech můžete okurkové kimči podávat. Delším marinováním se jeho chuť ještě zvýrazní.

Připravily Jitka Rákosníková a Klára Michalová

Související témata: škola vaření , jak na to , nakládání , nakládaná zelenina , fermentovaná zelenina , přebytky ze zahrádky
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama