Proslulá podzimní zelenina v nádherně lesklém kabátku je u nás stále ještě nedoceněná. Zkuste se s ní spřátelit!
Lilek na váš stůl
Nepostradatelný je lilek neboli baklažán pro kuchyně Balkánu a celého jihu Evropy. Neobešli by se bez něj v Turecku, Africe, ale ani v Indii, Číně a Jižní Americe. Skvěle se mu tady totiž daří a v těchto zemích je hojný, a tudíž levný. Jeho kuchyňské možnosti jsou přitom nevyčerpatelné. Ač jde o zeleninu, jeho masitá, hutná a zároveň šťavnatá dužina dokáže bez problémů nahradit i maso.
Chameleon ve spíži
S lilkem si můžete kreativně pohrávat tolika způsoby, že to asi žádná jiná plodina (jedině snad lilku příbuzné brambory) nezvládá. Dá se vařit, péct, smažit, grilovat, rozmělňovat, může fungovat jako samostatné jídlo, příloha, součást omáčky, dip či chuťovka. Neuplatňuje se snad jen ve sladkých jídlech, na to je v chuti příliš výrazný, se stopou peprnosti.
Je velice vydatný a zasytí z toho důvodu, že jeho houbovitá dužina při přípravě nasává hodně oleje (necháte-li pokrm stát, olej ovšem zase pustí). Uplatňuje se proto v jídlech, která zahřejí a naplní žaludek, jako je třeba musaka, nebo – jako v případě ratatouille – v létě nahradí sytější jídla. Rozmělněný na pyré s olivovým olejem tvoří lahodnou pomazánku nebo další jednoduché jídlo. Středomoří by bez něj nevonělo tak, jak má. Staromilci lokálního střihu nechť ho vyzkoušejí osmažený v trojobalu jako řízek a možná se k tomu vepřovému už nikdy nevrátí!
Jak na něj
Když kdysi lilek dozrával pouze na vesnických zahrádkách, býval k podzimu už trochu hořký, proto se před přípravou hojně nasolil a nechal takzvaně vypotit – vytékající šťáva, která se pak opláchne, s sebou vyplavila i hořkost. Z velkokapacitního pěstování už lilek hořký nebývá, ale je fakt, že nasolení a vypocení zabrání nadměrnému nasátí oleje při další úpravě, a není tedy od věci.
Oživení skleníčku
Pěstujete-li cokoli ve skleníku, můžete vyzkoušet i lilek, tam spolehlivě dozraje i v chladnějších oblastech. A nezapomeňte, že lilků je bezpočet druhů, existují i sněhově bílé či zelenobílé nebo nafialověle žíhané... Prostě krása!
Lilek na váš stůl. Foto: Thinkstock
Autor: Jitka Rákosníková / GURMET
Časopis Gurmet – Vaše škola vaření
Na 100 stránkách říjnového čísla Gurmetu najdete kromě snadných a rychlých jídel na každý všední den v týdnu také recepty na báječné masové pečínky, které proslavily českou kuchyni.
Ochutnat můžete i speciality z jižních Čech, včetně candáta s kulajdou. Přípravou této lahůdky vás krok za krokem provede šéfkuchař pražského hotelu Mandarin Oriental Jiří Štift. Naučíte se také skvělé sladkosti a s dětmi můžete upéct brambory ve žhavém popelu.
A protože právě rostou houby, poradíme vám, jak je lahodně zužitkovat v kuchyni. Za dobrým jídlem do ciziny tentokrát pojedeme k našim sousedům – na Slovensko. Myslíte si, že kořenová zelenina patří jen do polévky? Naše recepty vám dají návod, jak si na ní pochutnat také jinak.
Objednejte si půlroční předplatné časopisu Gurmet za speciální cenu 150 Kč! Více informací najdete ZDE.