Dýně jsou populární v anglosaských zemích a to především kvůli svátku Halloween. Ale i u nás se těší velké oblibě a jsou nedílnou součástí podzimní kuchyně.
Dýně jsou podzimní klasika
Dýně začínají dozrávat již koncem srpna, v plném proudu je jejich sezona v říjnu (či spíše na konci října) a trvá až do listopadu. Pěstujete-li dýni doma na zahrádce, vydrží vám venku až do prvních mrazíků, ale je dobré ji podložit textilní fólií. Nejdéle vydrží venku dýně Goliáš.
Skladování
Je-li dýně skladovaná správným způsobem, vydrží vám klidně až do jara. Pokud ji tedy nenakrojíte, v tom případě vydrží v pořádku maximálně týden. Ideální pro skladování je sklep, ale nesmí v něm být příliš vlhko, dýně vyžaduje suché a chladné místo. Například i prosklený balkon může být ideálním místem, pokud venkovní teploty nešplhají příliš vysoko. Na vlhkost pozor kvůli zplesnivění, chytí-li přece jenom vaše dýně plíseň, je lepší ji vyhodit než vykrajovat.
Na co si dát pozor při koupi dýně
Koupit co nejlepší dýni je trošku věda, s pomocí těchto pár tipů si jistě vyberete tu nejlepší. Samozřejmostí je kupovat dýně neponičené, s nenarušenou slupkou, která musí být hladká a tvrdá. Také by měla být sytě zbarvená, takže pozor na vybledlé dýně. Zásadně kupujte dýni se stopkou, která by měla být seschlá a zdřevnatělá – podle ní totiž poznáte, zda je dýně dostatečně zralá. Při poklepání by měla znít dutě – podobně jako třeba meloun.
Dýně v kuchyni a její druhy
Dýně má bohaté gastronomické využití, může se nejen vařit či zavařovat, ale i péct, smažit nebo grilovat. Konzumovat ji ale můžete taktéž syrovou.
Máslová dýně – má světlou až nažloutlou barvu a tvarem nejvíce připomíná činku. Dá se připravit jako nasládlá brambora či z ní můžete udělat dýňovou kaši místo té bramborové. Vhodná je i do polévky nebo sladkých pokrmů, jako je cheesecake. Semínka se vydlabávají a slupku je nutné oloupat.
Dýně Goliáš – už její název napovídá, že se nejedná o žádného drobka, tato krasavice dosahuje hmotnosti až 30 kg. Vzhledem ke své velikosti se hodí na zpracování do kompotů.
Dýně Hokkaido – nejznámější a patrně nejčastěji používaná dýně v kuchyni. Má jemnou, nasládlou, lehce oříškovou chuť, hodí se do sladkých jídel, jako je třeba dýňový koláč, ale připravíte z ní například i chutnou polévku.Využít se dají i její semínka, stačí je důkladně očistit a lehce opražit na vodě či oleji a večerní pochoutka k televizi je hotová. Její nespornou výhodou je, že ji nemusíte loupat, její slupka vařením krásně změkne.
Špagetová dýně – připomíná tlustší žlutou či žíhanou cuketu. Svému zvláštnímu názvu vděčí za to, že se během vaření rozpadá na vlákna připomínající právě špagety. Tyto nudličky se dají využít jako příloha k různým pokrmům nebo i jako nudličky do polévky – snad i díky její lehce moučné chuti.
Okrasné dýně – se sice dají jíst, nejsou tedy jedovaté nebo nějak škodlivé, ale díky své velikosti a struktuře se příliš pro konzumaci nehodí a více užitku nadělají jako vkusná dekorace či jako součást podzimní výzdoby.
Věděli jste, že dýně...
... je nabitá antioxidantem betakarotenem, který se v těle přeměňuje na důležitý vitamin A?
... se skládá až z 90 % z vody, má dostatek vlákniny a je málo kalorická?
... je bohatá na minerální látky?
... se doporučuje při srdečních a ledvinových poruchách a při problémech se slinivkou?
... má různé druhy, které se liší tvarem, barvou i chutí?
... může vážit od necelého 1 kg až po neuvěřitelných 500 kg?
... je původem ze střední Ameriky?
Spoustu receptů z dýně najdete v našem speciálu:
Autor: Dana Špatenková