Italové ji naprosto milují a považují za svůj národní sýrový poklad. Ano, řeč je o legendární burratě. Proč si ji ale lidé tak snadno spletou s jinou italskou klasikou?
Lahodná burrata. Sýr, o kterém byste měli vědět víc
Jde o čerstvý sýr z Itálie, konkrétně z regionu Apulie (Puglia), který se vyrábí z kravského mléka. Na první pohled byste ho mohli zaměnit s mozzarellou, ale pozor! Podobá se jí pouze vnější vrstva. Jakmile měšec burraty rozkrojíte, překvapí vás měkký a polotekutý vnitřek ze smetany a natrhaného sýra – tzv. stracciatella.
Název je odvozen od slova burro, italsky máslo. Právě tak krémová a chuťově bohatá umí burrata být.
Že si lidé tento sýr pletou právě s mozzarellou, vlastně není divu, bez ní by totiž nebyl. Burrata se na začátku vyrábí stejně, ale zvrat přichází ve chvíli, kdy se místo obyčejných „sýrových bochánků“ začne sýrová hmota tvarovat a plnit tekutější směsí. Chuťově jsou si relativně podobné, ale burrata má bohatší a krémovější texturu. Zároveň je logicky i o něco tučnější.
Aby si tyto sýry udržely vláčnost a dostatečnou vlhkost, uchovávají se ve speciální tekutině.
K čemu se hodí?
Zaměřte se na to, aby burrata ve vybraných receptech opravdu zazářila. Může být součástí chuťovek na talíři, zakápnutá pouze olejem, lehce okořeněná a servírovaná s křupavým chlebem.
Hodí se také do salátů, klidně i ovocných, na pizzu, do těstovin, ale samozřejmě si na ní pochutnáte i v klasické kombinaci rajče a bazalka.
Zároveň myslete na to, že zdaleka nejlepší je podávat burratu pokojové teploty.
Jak ji skladovat?
S uchováváním burraty je to trochu složitější. Jakmile ji jednou rozkrojíte, je dobré vše sníst najednou. Jinak ztratíte její charakteristickou chuť i vůni.
Pro svůj vysoký podíl vody se nehodí k zamrazení a jediný vhodný způsob skladování je v lednici, a to ve vzduchotěsné krabičce naplněné původním nálevem (po dobu cca 3 až 4 dnů) nebo v originálním balení dle data spotřeby.
Zdroj: allrecipes.com; zdroj foto: Unsplash
redaktorka FTV Prima