zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat
Cuketová koprovka s jáhlami
Autor: Nová biokuchařka Hanky Zemanové Cuketová koprovka s jáhlami

Cuketová koprovka s jáhlami

Hodnoceno: 16x
Kopr voní přímo magicky, ale mnoho lidí k němu chová odpor z doby školní jídelny. Zapomeňte na vzpomínky a vyzkoušejte moderní bezlepkovou koprovku plnou podzimních chutí.
do 1 hodiny
5–6 porcí

Pokud použijete jen olej, rostlinnou smetanu a místo vejce opečené marinované tofu, s klidem na oběd pozvěte i vegany.

reklama

Postup

  1. Zeleninu očistěte a nakrájejte na velké kusy. V hrnci rozehřejte máslo a pomalu ji na mírném stupni opékejte, zhruba 5–10 minut. Zlehka solte, vsypte jáhly a za stálého míchání je mírně osmahněte.
  2. Zalijte horkou vodou, osolte, přidejte pepř a vařte 15–20 minut doměkka. Rozmixujte výkonným ponorným mixérem na hladký krém a propasírujte přes síto, až je polévka úplně jemná. Pokud máte super výkonný mixér, starost s pasírováním odpadá.
  3. Jemný zeleninovo-jahelný krém dochuťte umeoctem, nasekaným koprem, lžičkou másla či ghí a podle chuti smetanou. Dolaďte solí a čerstvě mletým pepřem.
  4. Servírujte s vejcem uvařeným natvrdo nebo kostičkami opečeného marinovaného tofu.

PRIMA TIP: Zeleninovou krémovou polévku lze skvěle dochutit nejen koprem, ale také křenem či česnekem a čerstvými bylinkami. Místo cuket můžete na podzim použít jiné druhy bílé zeleniny, jako je třeba bílá část pórku, petržel nebo pastinák. Dochuťte ji pak křenem a umeoctem.

Cuketová koprovka s jáhlami  Foto: Cuketová koprovka s jáhlami; foto: Nová biokuchařka Hanky Zemanové

NOVÁ BIOKUCHAŘKA HANKY ZEMANOVÉ

Nová biokuchařka Hanky Zemanové Foto:

První vydání Biokuchařky v roce 2005 působilo jako zjevení. Hanka Zemanová v ní používala spoustu zeleniny a relativně neznámých surovin, představovala biopokrmy a převážně bezmasá jídla. Poté napsala další velmi úspěšnou knihu Bioabecedář Hanky Zemanové, ve kterém filozofii bio vysvětlila pěkně zeširoka i do hloubky.

Po deseti letech přichází na trh s novou Biokuchařkou, kterou kompletně přepracovala. Obsahuje aktuální informace o biopotravinách, nových výživových trendech i ekologickém zemědělství. Přináší inspiraci na zdravý život pro každý den. Prozradí vám, kam se za tu dobu ve výživě sama posunula a co doma ráda vaří. S pomocí odborníků hodnotí objektivně nové trendy ve výživě (např. raw, bezlepkovou stravu, superpotraviny apod.) a poradí, jak se v nich vyznat a jak si udělat vlastní názor. Nezapomíná ani na zajímavé ekofarmáře a významné ekologické projekty. A protože dává přednost vegetariánským pokrmům, k tvorbě masových receptů přizvala vynikajícího šéfkuchaře Davida Šaška, člena Aliance výživových poradců.

Výsledkem je krásná kniha s 80 novými recepty a působivými fotografiemi.

Vydává Smart Press, www.smartpress.cz

reklama