Ve starořečtině znamená organum ozdoba hor. Český název rostliny přináší dobrou mysl.
Oregano – dobromysl obecná
Dobromysl obecná (Origanum vulgare) je vytrvalá bylina, na jejíž čtyřhranné lodyze vyrůstají vejčité listy. Na vrcholu vyrůstají růžové trsy květů s purpurovými kalichy.
Mladé listy a vrcholky stonků je možné odštipovat až do podzimu a zpracovávat je čerstvé. Své aroma si však zachovává i po usušení a rozdrcení.
Hlavní účinné látky
Hořčiny obsažené v oreganu podporují vylučování žluči. Éterické oleje, třísloviny a fluvonoidy povzbuzují chuť k jídlu.
Použití v kuchyni
Oregano proslavila až pizza, nicméně je v kuchyni velmi ceněné. Při jeho použití jsou maso i uzeniny trvanlivější. Hubí totiž hnilobné bakterie a podporuje trávení. Oregano je základním prvkem směsi „provensálských bylinek“. Bez sušeného oregana se také neobejde originál řecký salát.
Využití v kosmetice
Éterický olej z oregana je základem mnoha kosmetických přípravků. Nálev z listů oregana se přidává do osvěžující koupele. Silný nálev se používá jako vlasový kondicionér.
Uplatnění í v lidovém léčitelství
Čaj z jedné polévkové lžíce byliny (na asi ¼ l vody) zmírňuje žaludeční a střevní potíže. Při kašli a odhleňování se používá dobromysl oslazená medem. Kapka silice z listů zmírňuje bolest zubů.
Vanu plnou vůně si připravíte, když zalijete asi 100 g dobromysli dvěma litry vařící vody a necháte louhovat 20 minut. Poté nalijte scezený extrakt do plné vany. Taková koupel je po pracovním dni aromatickou relaxací.
Čaj z dobromysli pomáhá také při bolestivé menstruaci, kdy zahřívá oblast pánve, uvolňuje svaly a posiluje nervy. Studený čaj jako pleťová voda pomáhá také při kožních zánětech, ekzémech, akné a vřídcích.
Zajímavost
Oregano je v době květu skutečnou ozdobou a láká užitečný hmyz. I když na konci léta ostatní rostliny uschnou, růžové květy nás budou stále těšit. O příjemné vůni vás přesvědčí starý lidový název: „voněklas“.
Na co si dát pozor
Čaj nebo čistý éterický olej by neměly užívat těhotné ženy.
Autor: Alžběta Krchová