návrat zpět

Najděte si recept

Reklama
Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím

Oregano – dobromysl obecná

Oregano - dobromysl obecná
Oregano - dobromysl obecná Autor: Thinkstock
Ve starořečtině znamená organum ozdoba hor. Český název rostliny přináší dobrou mysl.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Dobromysl obecná (Origanum vulgare) je vytrvalá bylina, na jejíž čtyřhranné lodyze vyrůstají vejčité listy. Na vrcholu vyrůstají růžové trsy květů s purpurovými kalichy.

Mladé listy a vrcholky stonků je možné odštipovat až do podzimu a zpracovávat je čerstvé. Své aroma si však zachovává i po usušení a rozdrcení.

Hlavní účinné látky

Hořčiny obsažené v oreganu podporují vylučování žluči. Éterické oleje, třísloviny a fluvonoidy povzbuzují chuť k jídlu.

Použití v kuchyni

Oregano proslavila až pizza, nicméně je v kuchyni velmi ceněné. Při jeho použití jsou maso i uzeniny trvanlivější. Hubí totiž hnilobné bakterie a podporuje trávení. Oregano je základním prvkem směsi „provensálských bylinek“. Bez sušeného oregana se také neobejde originál řecký salát.

Oregano - dobromysl obecná 2

Oregano - dobromysl obecná 3Využití v kosmetice

 

Éterický olej z oregana je základem mnoha kosmetických přípravků. Nálev z listů oregana se přidává do osvěžující koupele. Silný nálev se používá jako vlasový kondicionér.

Uplatnění í v lidovém léčitelství

Čaj z jedné polévkové lžíce byliny (na asi ¼ l vody) zmírňuje žaludeční a střevní potíže. Při kašli a odhleňování se používá dobromysl oslazená medem. Kapka silice z listů zmírňuje bolest zubů.

Vanu plnou vůně si připravíte, když zalijete asi 100 g dobromysli dvěma litry vařící vody a necháte louhovat 20 minut. Poté nalijte scezený extrakt do plné vany. Taková koupel je po pracovním dni aromatickou relaxací.

Čaj z dobromysli pomáhá také při bolestivé menstruaci, kdy zahřívá oblast pánve, uvolňuje svaly a posiluje nervy. Studený čaj jako pleťová voda pomáhá také při kožních zánětech, ekzémech, akné a vřídcích.

Oregano - dobromysl obecná 4

Zajímavost

Oregano je v době květu skutečnou ozdobou a láká užitečný hmyz. I když na konci léta ostatní rostliny uschnou, růžové květy nás budou stále těšit. O příjemné vůni vás přesvědčí starý lidový název: „voněklas“.

Na co si dát pozor

Čaj nebo čistý éterický olej by neměly užívat těhotné ženy.

Autor: Alžběta Krchová

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama