Bylinková omáčka
- rozmarýn 1 lžička
Head
- pepř 1 špetka
Postup přípravy
1. Maso odblaníme a po kraji ořízneme do úhledné ho válečku, který svážeme v podstatě jako balíček potravinářským motouzem. (Ne moc silou.) Takto upravené maso necháme do druhého dne v marinádě připravené z uvedených surovin. Důkladně ji vetřeme do masa, pevně zabalíme do potravinářské fólie a dáme do chladu.
2. Rozbalené maso dáme i s marinádou do pekáčku a pečeme v předehřáté troubě na 120 stupňů po jedné straně 20 minut. Poté obrátíme a pečeme dalších 20 minut. Chceme-li rostbíf podávat teplý, přidáme v druhé polovině k pečeni úhledně nakrájenou kořenovou zeleninu s hráškem, ořech másla a 150 ml vývaru.
3. Hotové maso nakrájíme ostrým nožem na plátky a podáváme je s brambory a zeleninovou přílohou. Chceme-li podávat rostbíf studený, necháme ho vychladnout a maso nakrájíme na velmi tenké plátky. Podáváme s bagetou, oblohou a čínskou nebo bylinkovou omáčkou. Pečeně má být uvnitř růžová. Kdo má rád maso krvavější, nechť zkrátí pečení o pět minut, v opačném případě naopak o pět minut prodlouží.
4. Čínská omáčka: Na pánev dáme dvě lžičky třtinového cukru, šťávu z půlky citronu, dvě lžíce rybí omáčky, několik kapek sójové omáčky, worcesteru a pikantní chilli omáčku. Vše zvolna krátce provaříme. Na závěr přidáme máčený škrob, který necháme přejít varem. Omáčka by neměla být moc hustá. Podáváme ji studenou.
5. Bylinková omáčka: Lžíci majonézy, šťávu ze čtvrtky citronu, kůru, bazalku, rozmarýn, pažitku, kudrnku a případně další bylinky najemno posekáme a vmícháme do kelímku kyselé smetany. Podáváme vychlazené. Žádnou z omáček nesolíme.