Možná jste už někdy slyšeli pojem zarážení hory, v moravském nářečí také zarážání hory, a pravděpodobně jste se pozastavili nad tím, co je to vlastně za akci. Rozhodně to nemá nic společného s horolezectvím ani hornictvím.
Vinice jsou uzamčeny! Dál už ani krok! Zažijte vinařskou slavnost zarážení hory
Tato událost je spojená s vínem a prim v ní hrají vinaři se svými vinicemi a vinohrady. Zarážení hory je starý vinařský zvyk a vyhledávaná vinařská slavnost, která se koná nejčastěji ke konci srpna a rozhodně stojí za návštěvu.
Vinařství se zejména na Moravě budovalo po staletí, a tak je spjato s řadou vinařských tradic, které často sahají hluboko do historie. Hlavně v posledních letech dochází k jejich obnovování, což je případ také zarážení hory. Přitom se jedná o jeden z nejdůležitějších zvyků týkajících se vína. V podstatě jde o pomyslné zavření nebo uzamknutí vinic, tedy zamezení vstupu všem, kteří tam nemají co pohledávat. Toto vždy mělo za cíl ochránit dozrávající hrozny před nenechavci, kterým za porušení zákazu hrozily přísné tresty. Dnes jde u zarážení hory spíš než o právo a ochranu vinic o zábavnou folklórní slavnost a přípravu na svátky vinobraní.
A proč vlastně zarážení hory? Jako hora se označuje slabší tyč zbavená kůry o průměru asi 10 cm a výšce několika metrů, která se zarazila do země, což symbolicky znamenalo, že vinice jsou již zamčené. Do vinohradu má nadále povolený vstup pouze vinař a tzv. hotaři, kteří hlídají vinice před zloději a hlavně špačky. Vstoupit mohou také ještě těhotné ženy, které si v horkém dni smí utrhnout tři hrozny vína pro osvěžení. Nepovolaná osoba může podle pověstí svým vstupem do vinohradu ohrozit úrodu a následnou kvalitu vína, a to vinaři nechtějí a ani nemohou riskovat.
Slavnosti spojené se zarážením hory probíhají na mnoha místech jižní Moravy, v každé obci trochu odlišným průběhem. Konají se přibližně od poloviny srpna do začátku září. Nechybí vztyčená opletená májka, která je ozdobená révovým věncem. Vinaři kolem ní zatlučou 12 dřevěných kůlů, za každý měsíc jeden, jako symbol celoroční práce. Součástí jsou humorné scénky, divadla a také složení přísahy hotařů, strážců vinic. Nezřídka jsou předváděny ukázky trestů za porušení vstupu nebo trestání nepoctivých a chamtivých vinařů. Celou akci provázejí pestrobarevné kroje, cimbálová muzika a zpěv lidových písní. K tomu samozřejmě nechybí dobré jídlo a hlavně se popíjejí nejlepší vína.
Veškeré užitečné informace, které byste mohli využít, než vyrazíte na zarážení hory, najdete zde: www.wineofczechrepublic.cz. Více akcí spojených s vínem najdete ZDE.
Kam na Zarážení hory?
• 17.–18. 8. 2018 – Zarážení hory a degustace vín pod širým nebem v Mikulově
• 18. 8. 2018 – Zarážání hory ve Vlkoši
• 25. 8. 2018 – Zarážení hory Moravské Bránice
• 31. 8.–1. 9. 2018 – Zarážení hory s otevřenými sklepy Němčičky
• 1. 9. 2018 – Zarážání hory v Nechorách
• 8. 9. 2018 –- Zarážení hory Vrbice
• 8. 9. 2018 – Zarážení hory Znojmo
TZ, (klam)