zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat
Vepřové maso
Autor: istockphoto.com Vepřové maso

Speciál o vepřovém a s ním několik tipů na přípravu tohoto oblíbeného druhu masa!

Stejně jako jednotlivé kusy hovězího masa, liší se i podle možností využití části vepřového. Chcete vědět, z čeho připravíte aspik, řízky nebo medailonky, za které vás budou vychvalovat široko daleko?
tereza_pankova , 03.04.2017

reklama

Vepřové maso má v naší kuchyni stálé místo, a to i díky tomu, že jeho maso bývá křehčí než hovězí. Jeho svalovina je více prorostlá tukem než u masa hovězího, a má tak o něco vyšší energetickou hodnotu, díky čemuž se mu někdo může vyhýbat. Vyřazovat ho z jídelníčku kvůli strachu o štíhlou linii ale nemusíte. Stačí si jen vybrat vepřové libové, které má přijatelnou kalorickou hodnotu a je i snadněji stravitelné. Chuť vepřového se odvíjí od stáří zvířete a od toho, v jakých podmínkách bylo chováno, a především jak a čím bylo krmeno. Vždy proto vybírejte maso od prověřených dodavatelů, kde máte záruku čerstvosti a kvality.

Vepřové maso - tipy 3 Foto:

Jak si na vepřovém co nejvíce pochutnat?

Panenka - jedná se o nejkvalitnější a nejšťavnatější část prasete. Můžete ji péct nebo připravit minutkově. Nejoblíbenější příprava jsou medailonky z panenky.

Tip: Aby si panenka zachovala svou křehkost a zůstala uvnitř růžová a šťavnatá, použijte speciální teploměr na maso, který zapíchněte do nejtlustší části masa. Až teplota dosáhne 65 stupňů, panenku vyndejte a zabalte do alobalu, kde ji nechte 2–3 minuty „dojít“.

Pečeně – pečeni často nazýváme také kotletou a jedná se o jednu z nejchutnějších a nejhodnotnějších částí prasete. Velmi si pochutnáte, připravíte-li ji jen ogrilováním na otevřeném ohni. Můžete ji péct nebo udit, skvělá je na minutky i na smažení.

Kýta – část svalů bez tuků a kostí, takže z ní můžete vyrábět různé závitky, plátky i rolády, ideální maso na řízky. Je vhodná na dušení i uzení. S kýtou se můžete pustit i do výroby šunky nebo domácích klobás.

Plec – méně tučné svalnaté maso. Je ideální na mletí, vaření, uzení, pečení nebo dušení (nejlépe na houbách či kmínu).

Vepřové maso - tipy 2 Foto:

Krkovička – libové a tukem prorostlé maso, jedná se o kvalitnější část prasete. U krkovičky zvolte přípravu dušením, smažením nebo uzením. Vhodná je i na pečení, při kterém se ale vyškvařuje tuk a maso tak ztrácí na objemu.

Bůček – tato část se používá především k výrobě masných výrobků, jako je například anglická slanina. Při domácím zpracování ho můžeme použít k dušení, marinování a vhodný je také na mletí. Velmi oblíbenou pochoutkou je pečený bůček.

Tip: K pečenému bůčku bude chuťově skvěle ladit cibulová marmeláda nebo švestkové „čatní“.

Lalok a hlava – části masa nejčastěji využívané při zabijačkách. Používají se na výrobu jitrnic, prejtů, tlačenek, ovarů nebo masových míšenin.

Kolínka a nožičky – nejoblíbenější a nejčastější úpravou masa z kolínek je uvařené a podávané s hořčicí a křenem. Nožičky obsahují velké množství kolagenu a můžete je proto použít na rosol, do tlačenky, huspeniny či k výrobě aspiku.

Hovězí maso - tipy

Jak se vyznáte v hovězím? Přinášíme vám několik tipů na jeho zpracování!

reklama

Související témata: tipy , vepřové maso , informace , astronomie

reklama

Přečtěte si také