redakce Prima FRESH

Medovník z žitné mouky

Moje hodnocení
7x

Tento moučník je u nás známý snad skoro stejně jako Míša dort a podobné laskominy. Medovník je na přípravu možná trošku náročnější, ale ten výsledek! Zkuste ho upéct ze zdravější žitné mouky a uvidíte, že to nebude naposledy.

1 porce
90 minut
ruská

Korpus

Krém

Na ozdobu

Postup přípravy

 1. Těsto budete připravovat nad párou, proto vezměte dva hrnce, jeden větší a druhý menší.
 2. Do velkého nalijte vodu tak, aby malý hrnec nebyl ponořený ve vodě. Vodu dejte zahřívat.
 3. Nyní k přípravě těsta. V malém hrnci rozpusťte máslo, k rozpuštěnému máslu přidejte cukr a med a vše promíchejte. Dále přidejte i vejce.
 4. Ta do směsi pečlivě zašlehejte tak, aby směs byla hladká. Mouku promíchejte se sodou a poté tuto sypkou směs zamíchejte do směsi tekuté.
 5. Směs pečlivě promíchejte vařečkou a poté odstavte z hrnce. Takto připravené těsto nechte vychladnout. Mezitím vyložte plech pečicím papírem.
 6. Vychladlé těsto rozdělte na 6 dílů. První část těsta položte na pečicí papír a válečkem jej vyválejte do kruhu. Snažte se placku udělat co nejtenčí, aby dort nebyl v konečné fázi příliš vysoký. Pokud se těsto lepí, mírně jej poprašte moukou.
 7. Placku i s pečicím papírem přeneste na plech a pečte ji v troubě vyhřáté na 180 °C 9 minut. Takto upečte jednu placku po druhé.
 8. Pokud máte více plechů, můžete všechny placky upéct najednou.
 9. Upečené placky nechte vychladnout a poté je ořízněte tak, aby každá byla stejně velká a měla stejný tvar.
 10. Nejlépe to uděláte tak, když na placku přiložíte talíř a nožem podle něj oříznete kraje. Okraje dejte stranou, využijete je na posypku.
 11. Nyní si připravte krém. Změklé máslo vložte do robotu a chvíli jej šlehejte, aby bylo nadýchané.
 12. Poté do nadýchaného másla zašlehejte karamelové Salko. Krém nechte šlehat pár minut, aby se suroviny dobře propojily.
 13. Jednotlivé upečené korpusy pomažte krémem a navrstvěte na sebe. Na závěr pomažte i vršek a strany dortu.
 14. Odřezky z korpusu, které jste si nechali, nadrolte jako drobenku a strany a vršek dortu jimi obalte. Takto připravený dort nechte v lednici do druhého dne uležet.
 15. Pro ještě větší autentičnost medovníku můžete na vrch dortu přidat hrst nasekaných vlašských ořechů.

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů

Zdroj receptu

redakce Prima FRESH


Přečtěte si také

Recepty