zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat
Domácí mrkvové houstičky nejen pro děti
Autor: Neplecha na plechu Domácí mrkvové houstičky nejen pro děti

Domácí mrkvové houstičky nejen pro děti

Hodnoceno: 5x
Čerstvá houstička potěší snad všechny věkové skupiny, ale ti nejmenší mohou mít problémy s trávením kynutého těsta. Zjemněte ho mrkví, krásně ho obarví dooranžova a zvláční. Houstičky nebudou suché druhý den ani po delším žmoulání. Trávení podporuje také kefír – jako všechny kvašené mléčné výrobky. Pokud ho nemáte, můžete ho nahradit přírodním bílým jogurtem a zředit podle potřeby vodou nebo syrovátkou. Pokud houstičky neozdobíte jako myšky, chutnají skvěle naslano se sýrem a šunkou, nasladko s medem či marmeládou i samotné s máslem.
nad 2 hodiny
9 ks porcí

reklama

Postup

  1. Ve vlažné vodě rozmíchejte rozdrobené droždí, cukr a 2 lžíce mouky a nechte na teplém místě vzejít kvásek, trvá to zhruba 10–15 minut. 
  2. Mrkev očistěte a nastrouhejte najemno. Zbylou mouku prosejte do mísy, osolte, promíchejte, vytvořte uprostřed důlek a vlijte do něj vzešlý kvásek. Přidejte 1 prošlehané vejce, kefír a strouhanou mrkev a promíchejte, až se suroviny spojí. Vyklopte směs na mírně pomoučenou pracovní plochu a uhněťte hladké ne příliš lepivé těsto. Mrkev může být hodně šťavnatá a svádět k přidání mouky, ale housky by pak byly tuhé, proto těsto víc prohněťte. Použít můžete i kuchyňský robot s nástavcem hnětací hák. 
  3. Těsto dejte do mísy vymazané olivovým olejem a nechte ho pod čistou utěrkou kynout 1 hodinu, až zdvojnásobí svůj objem. 
  4. Menší pekáč nebo hluboký plech vymažte máslem. Vykynuté těsto rozdělte na 10 stejně velkých kousků. Devět vytvarujte jako bochánky a vyskládejte je do připraveného pekáče. Mírně je zmáčkněte dlaní. Ze zbylého kusu těsta vyválejte váleček a rozkrojte ho na 27 stejných kousků. Vyválejte z nich kuličky. Zbylé vejce prošlehejte a potřete jím bochánky. Zlehka na ně přilepte kuličky jako ouška a čumáček. Houstičky nechte ještě 30 minut kynout. 
  5. Troubu předehřejte na 200 °C. Vykynuté housky pečte 20 minut dozlatova. Vytáhněte je a nechte zchladnout. 
  6. Vychladlé housky ozdobte tvarohem a borůvkami – jako oči a čumáček. Dobře to jde cukrářským sáčkem, ale pak potřebujete víc tvarohu, který nespotřebujete celý. 

PRIMA TIP: Housky při kynutí zvětšují svůj objem, a tak se může stát, že uši popadají. Přilepte je proto dobře prošlehaným vejcem, a pokud se to stane, znovu je zespodu potřete vejcem a přilepte. Pomáhá také špejle zapíchnutá do bochánku, před pečením ji však vytáhněte, aby v těstě nenechala dírku. 

Domácí mrkvové houstičky nejen pro děti
Autor: Neplecha na plechu Domácí mrkvové houstičky nejen pro děti

reklama

Neplecha na plechu – Snídaně a svačinky pro děti
Markéta Lorenc Trpišovská

První tři roky života jsou pro vývoj dítěte nejdůležitější, z okolí nasává podněty jako houba. Ty dobré i ty špatné, učí se poznávat, co mu chutná i co se nejí. Proto je tak podstatné dbát na vyváženou výživu, tak aby dítě dobře prospívalo a zároveň si rozšiřovalo chuťové obzory. Markéta z blogu Neplecha na plechu si to začala uvědomovat při přechodu svého syna Štěpána z kojení na pevnou stravu a naplno se ponořila do sestavování dětského jídelníčku. V nové knize nabízí 57 receptů na snídaně pro děti všech věkových kategorií a přes 100 dalších nápadů, jak jídlo zábavně servírovat a nazdobit, aby chutnalo i zarputilým odpůrcům jídla. Součástí je i text nutriční terapeutky, jak by se mělo dítě ideálně stravovat a jak jídlo působí na naše tělo. Všechny recepty zároveň zkontrolovala, takže se na ně můžete naprosto spolehnout. Vodítko, kdy je vašemu mrňousovi nabídnout, poskytuje věkové doporučení. 

www.neplechanaplechu.cz

Související témata: housky