V kuchyni vždy otevřeno

Delikátní paštika z vepřových jater zabalená ve slanině

Moje hodnocení
5x

Paštika z kvalitních ingrediencí umí být vskutku lahodnou pochoutkou. Když ji navíc připravíte nejen z jater, ale také třeba z vypečeného bůčku, posunete ji na úplně jinou úroveň! Nebojte se trochu experimentovat a pusťte se do přípravy této delikátní paštiky z vepřových jater a boku.

1 porce
90 minut

Suroviny

Koření

 • koření (např. směs, která obsahuje mletý česnek, cibuli, majoránku, pepř a nové koření)

Na dokončení

Postup přípravy

 1. Nejprve upečte bůček. Nakrájejte ho na kostky, přidejte k němu do pekáče nakrájenou jednu cibuli a dva stroužky česneku, osolte a vložte do trouby vyhřáté na 200 °C. Upečte dozlatova a nechte vychladnout.
 2. Mezitím nakrájejte játra na menší kousky. V pánvi rozehřejte sádlo, přidejte na kostičky nakrájenou cibuli a orestujte.
 3. Vhoďte játra, koření, zatím nesolte, a opékejte ze všech stran. Asi po 5 minutách vlijte portské a při vyšší teplotě nechte zcela odpařit.
 4. Přidejte posekaný česnek. Jakmile jsou játra opečená, nevykazují známky krve a v pánvi je jen trochu tekutiny, odstavte ze zdroje tepla a nechte zchladnout.
 5. Vyjměte snítky tymiánu a játra spolu s bůčkem vložte po částech do mixéru. Mixujte dohladka a nakonec do paštiky vmíchejte rozpuštěné máslo a smetanu na zjemnění.
 6. Dostatečně osolte, dochuťte a můžete vmíchat posekaný naložený zelený pepř nebo jiné pochutiny. Vyložte formu na chlebíček slaninou a přendejte do ní paštikovou hmotu.
 7. Důkladně s formou poklepávejte o pracovní plochu, aby se paštika dobře usadila a nevznikly v ní vzduchové bubliny. Nechte dobře vychladit v lednici a ztuhnout.
 8. Takto připravená paštika je k rychlejší spotřebě.
 9. Paštiky lze samozřejmě i zavařovat, ale je nutné je jako každý masný výrobek zavařovat dvakrát. Jeden den hodinu při 100 °C, nechat pozvolna vychladnout min. 24 hodin a po této době opakovat ještě jednou.

PRAKTICKÉ TIPY:

 • Do hotové paštiky lze přidat naložený zelený pepř, plátky česneku, mandle, sušené brusinky, švestky apod.
 • Pokud nebudete chtít formu vyložit slaninou, použijte potravinovou fólii.

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů

Zdroj receptu

V kuchyni vždy otevřeno


Přečtěte si také

Recepty