Suroviny
- červená řepa (menší ) 4 ks
- salátová okurka 1 ks
- podmáslí (nebo kefír) 400 ml
- kopr (čerstvý, nasekaný najemno) 2 lžíce
- ocet (na dochucení)
- vejce natvrdo
- hladkolistá petržel (případně hladkolistá petržel a zakysaná smetana na ozdobení)
- sůl
- čerstvě namletý pepř
Vzhledem k dějinným zvratům se polévka z Litvy do Polska dostala za vlády Jagellonců a zdomácněla tam opravdu rychle. Její plný název odkazuje k místu původu, receptura se může různě lišit; konstantou, bez níž by to nešlo, je ale červená řepa i parfemace koprem. Litevci se samozřejmě své polévky nevzdali, ale nazývají ji šaltibarščiai, cosi jako studený boršč. Podobná studená řepovka ale figuruje i v lotyšské (auksta zupa), ukrajinské (chołodnyk), běloruské (chaladnik) a nakonec i v ruské (svekolnik) kuchyni.
Studené polévky ovšem nejsou omezeny jen na ty řepné – vzpomeňme na pórkový smetanový prudce elegantní krém vichysoisse, který je sice pokládán za tradiční francouzský recept, ale který prý stvořil roku 1917 francouzský kuchař Louis Diat působící v newyorském hotelu Ritz Carlton a pojmenoval ho na památku svého rodného města. Polévka je dodnes v USA mimořádně populární zejména při slavnostních příležitostech a podle jejího vzoru se často připravují i jiné krémové studené polévky. No a oživit bychom měli i polozapomenutou kapitolu středoevropské kuchyně, již tvoří studené ovocné – a tedy sladké – polévky, i když ty bychom dnes navzdory názvu považovali spíš za zajímavý dezert.
Postup přípravy
- Řepu omyjte, oloupejte, nakrájejte na malé kostičky a vařte ve zhruba čtvrt litru osolené vody asi 15 minut, až změkne. Až trochu vychladne, vyndejte asi třetinu řepy stranou, zbytek rozmixujte a pak vraťte kostičky řepy.
- Vmíchejte na malé kostičky nakrájenou okurku, podmáslí, nasekaný kopr a dochuťte solí, pepřem a octem. Polévku podávejte vychlazenou s vejcem, ozdobenou zakysanou smetanou, případně petrželkou.
PRIMA TIPY:
- Na vyvážení chuti chłodniku můžete použít i nálev z kysaných okurek nebo nakládané řepy a obohatit ho nastrouhanou čerstvou červenou řepou a její natí.
- Řepa získá lepší chuť, když ji místo vaření upečete v celku (zakapanou olejem nebo ve vrstvě hrubozrnné soli) a po vychladnutí ji oloupete a nastrouháte. Pro jinou konzistenci polévky můžete nastrouhat také okurku.