zpět

Hledáte inspiraci pro každodenní vaření?

Nechte si zasílat newsletter plný sezónních receptů.
Vložením emailu souhlasím s podmínkami pro zasílání novinek.
zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat
Ze zmrzliny vás může bolet hlava. Mozek tím vysílá jasný signál
Autor: iStock Ze zmrzliny vás může bolet hlava. Mozek tím vysílá jasný signál

Ze zmrzliny vás může bolet hlava. Mozek tím vysílá jasný signál

Zmrzlina je nejoblíbenější letní dezert, který perfektně osvěží tělo i mysl. Někdy na ni má člověk takovou chuť, že ji zhltne rychleji, než napočítáte do tří. Ale vedle uspokojených chuťových buněk se může objevit i náhlá bolest hlavy. Jak to?
Markéta Princová , 13.06.2022

reklama

Po zmrzlině vás může náhle rozbolet hlava a není to nijak výjimečný jev. O konkrétní příčině se sice stále diskutuje, ale studie dokazují, že se bolest spouští, když studená látka projde přes patro a zadní část krku.

Co způsobuje bolest

Bolest můžete zažít ve chvíli, kdy se napijete ledového nápoje nebo se zakousnete do zmrzliny v horkých letních dnech. Studené pak projde dál do krku, kde se malé krevní cévy zúží a pak se zase rychle rozšíří.

Receptory bolesti v blízkosti cév zaznamenají nepohodlí a pošlou zprávu přes nervová vlákna do mozku. Mozek čte vjemy stimulující chlad tak, že vycházejí z hlavy nikoli z úst, a proto bolest vychází právě z hlavy. Tomuto jevu se říká odkazovaná bolest.

Pokud chcete bolesti předejít, pijte a jezte ledové dobroty pomalu. Nervy se pak neleknou a neupozorní mozek na nebezpečí a vy si svou zmrzlinu či ledovou tříšť vychutnáte bez bolesti.

Zdroj: health.harvard.edu, foto: iStock.com

reklama

Související témata: zmrzlina , bolest hlavy , mozek , studené , led

reklama

Přečtěte si také