Pivní zajímavosti nejen z Plzně: Co všechno víte o typickém zlatavém moku?

Milujete pivo a chcete o něm vědět úplně všechno? Pak vás bude určitě bavit dnešní článek, který se věnuje právě tomuto lahodnému moku. Celá řada pivních zajímavostí z tuzemska i ze světa hezky na jednom místě.

Jak si vede pivo ve světě?

Pivo je nejstarší alkoholický nápoj. Vařili ho už starověcí Sumerové, kteří měli i bohyni piva jménem Ninkasi. Nejstarší dochovaný recept na vaření piva je vlastně oslavná píseň pro tuto bohyni a pochází z doby 1 800 let před naším letopočtem.

Nejvýše položeným pivovarem na světě je bolivijský Cerveceria Nacional Potosí s nadmořskou výškou 4 070 metrů nad mořem. Byl založen před více než sto lety a dodnes se tu vaří dva druhy piva – silné tmavé a světlý ležák plzeňského typu.

Nejrůznějších pivních rekordů je nespočet. Co se týče počtu vypitých piv, drží prvenství profesionální zápasník Andre the Giant, který během šesti hodin vypil 119 třetinkových piv. Andre byl vysoký 224 centimetrů a vážil přes 200 kilogramů. Rekord v pití piva na rychlost drží Steven Petrosino, který do sebe obrátil tuplák za 1,3 vteřiny.

Za nejdražší pivo na světě se považuje lahev německé značky Löwenbräu, která byla v roce 1937 na palubě vybuchlé vzducholodi Hindenburg. Před několika lety si ji v dražbě koupil sběratel za v přepočtu asi 360 tisíc korun.

Nejsilnější pivo na světě se jmenuje Snake Venom, tedy hadí jed, a vyrábí se ve Skotsku. Obsah alkoholu je 67,5 procenta, čehož se při výrobě dosahuje mražením a odstraňováním obsažené vody. Jeho chuť prý připomíná jemnou whisky s hořkým koncem a má se usrkávat po doušcích.

Pivní zajímavosti přímo z Plzně

Spodně kvašený ležák je nejrozšířenější druh piva na světě. Jako první ho uvařil plzeňský sládek Josef Groll v roce 1842 v Plzni, městě považovaném dodnes za centrum pivovarnictví u nás. Slavnou historii plzeňského pivovarnictví přibližuje tamní Pivovarské muzeum s historickým podzemím, kde pivo kvasilo, zrálo a skladovalo se už ve 13. století.

Vodárenská věž v pivovaru Plzeňský Prazdroj patří mezi plzeňské dominanty, ale málokdo ví, že stojí na místě, kde dřív bývalo popraviště. V roce 1695 tu byl popraven Jan Sladký Kozina. Jeho smrt připomíná pamětní cedulka nedaleko brány pivovarského areálu.

Pivovarská restaurace Na Spilce v Plzni je největší pivnicí v České republice. Nachází se v prostorách bývalého pivovarského sklepa.

V Plzni se podařilo dosáhnout a poté několikrát překonat rekord v hromadném přípitku pivem. V roce 2011 si během tehdejšího Pilsner Festu zároveň připilo 5 493 lidí. Plechovky s třetinkou piva se vydávaly půl hodiny předem a po přípitku je osmdesát hostesek sbíralo celou hodinu a půl.

Plzeňský Prazdroj měl v loňském roce rekordní prodej, celkově dodal zákazníkům rekordních 11,7 milionu hektolitrů piva. Letošní prodej srazila pandemie koronaviru, proto pivovar ze zbylého piva vyrobil pálenku.

Další zajímavosti se dozvíte na Visit Plzeň.

Autor článku

Tereza Pánková

Všechny články autora

redaktorka FTV Prima

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů


Přečtěte si také

Recepty