zpět

Hledáte inspiraci pro každodenní vaření?

Nechte si zasílat newsletter plný sezónních receptů.
Vložením emailu souhlasím s podmínkami pro zasílání novinek.
zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat
Na Měsíci bude možné pěstovat zeleninu
Autor: istock.com Na Měsíci bude možné pěstovat zeleninu

Astronauti budou pěstovat květák na Měsíci a Marsu. Jak dopadl první pokus?

Využívání Měsíce jako půdy pro pěstování plodin může být v budoucnosti možná běžnou rutinou. NASA spolu s výzkumníky z floridské univerzity provedla pokus s rostlinami v půdě shromážděné z Měsíce.
Markéta Princová , 20.05.2022

reklama

V počátcích vesmírného věku se astronauti Apolla zúčastnili vizionářského plánu: Přivézt měsíční povrch na Zemi, kde by ho bylo možné studovat pomocí nejmodernějšího vybavení a uložit pro budoucí výzkum. O padesát let později byly tři z těchto vzorků použity k úspěšnému pěstování rostlin. Vůbec poprvé vědci vypěstovali rostlinu v měsíčním prachu, který je extrémně chudý na živiny. Výzkum by také v budoucnu mohl napomoci pěstování plodin v nepříznivých podmínkách na Zemi.

Květák a brokolice ve vesmíru

Vědci zasadili do měsíční půdy semena huseníčku rolního, který je příbuzný brukvovité zelenině, takže i brokolici, květáku a růžičkové kapustě. Huseníček hraje klíčovou roli pro vědce již dlouho, neboť díky své malé velikosti a snadnému růstu je jednou z nejstudovanějších rostlin na světě. Využívá se jako modelový organismus pro výzkum všech oblastí rostlinné biologie. Vědci už vědí, jak vypadají jeho geny, jak se chová za různých okolností, a dokonce i jak roste ve vesmíru.

K pěstování použil tým pro každou rostlinu pouze gram měsíčního prachu a do vzorků přidal vodu a poté semena. Semena s prachem pak vložil do terarijních boxů v čisté místnosti. Denně byl přidáván živný roztok. Po pár dnech rostliny vyklíčily.

Tohle je jen začátek

„Abychom mohli dále prozkoumávat vesmír a dozvídat se nové informace o sluneční soustavě, musíme využít toho, co máme k dispozici na Měsíci. Pak si vše nemusíme brát s sebou ze Země,“ řekl Jacob Bleacher, hlavní vědecký pracovník pro tento výzkum. Budoucím astronautům by tak pobyt na Měsíci a Marsu mohl zpříjemnit kus čerstvé zeleniny vypěstované v místních podmínkách. Vědci tak chtějí začít využívat potenciál hlubokého vesmíru.

Zdroj: www.nasa.gov; foto: iStock.com

Albert Einstein se stal vegetariánem v posledních chvílích svého života

Albert Einstein se stal vegetariánem. Myslel, že se tak vyléčí a ošálí smrt

reklama

Související témata: vesmír , pěstování ve vesmíru , květák , brokolice , NASA , výzkum , Apollo

reklama

Přečtěte si také