Tipy na svatomartinská menu po celé republice

Také jste se celý rok těšili na oblíbené svatomartinské hody? Už jsou za rohem, tak se pojďte podívat, kde si můžete vychutnat husí stehno nebo voňavou porci husího kaldounu. To všem samozřejmě můžete zapít svatomartinským vínem.

Ať už vyrazíte na husu do hlavního města, horských restaurací nebo jiných měst, věříme, že se máte na co těšit!

Svatomartinské hody v Babiččině zahradě

První zastávka na husičku může být v pražských Průhonicích, kde si restaurace Babiččina zahrada připravila od 12. 11. do 17. 11. (dle vyprodání zásob) speciální husí menu. Těšit se můžete na husí kaldoun, restovaná husí játra na portském víně nebo na klasiku v podobě pečené husy s červeným zelím a mixem knedlíků. Sladkou tečku zastane švestkový koláč!

Sv. Martin v pivovaru Velké Popovice

V Pivovaru Velké Popovice nedaleko Prahy nebude chybět v předvečer svátku svatého Martina bílý kozel! Velkopopovický pivovar v sobotu 9. a v neděli 10. 11. provoní husička, na prohlídkové trase pivovaru se pouze během tohoto víkendu setkáte s bílým kozlem Oldou, okusíte husí paštiku a užijete si degustaci zdejších výtečných piv. V sobotu dopoledne (mezi 8 až 12 hodinou) se navíc přímo před pivovarem uskuteční Ringhofferovy trhy s prodejem dobrot od místních farmářů.

Vinice sv. Kláry a mladá vína z Čech i Moravy

Již čtrnáctý slavnostní Svatomartinský přípitek můžete zažít 11. 11. na vinici sv. Kláry. Přesně v 11.11 se zde poprvé otevřou lahve s letošními svatomartinskými a mladými víny od předních českých i moravských vinařů. Ve vinotéce sv. Klára si můžete vybrat z kolekcí jedenácti vín, suchých i s vyšším zbytkovým cukrem, z nabídky vinařství Kraus, Školní statek Mělník, Kovács, Trávníček a Kořínek, Hort, Nové vinařství, Kubík a František Mádl.

Svatomartinské slavnosti na Rašínově nábřeží

Přes 50 stánků, 25 vinařů z Čech a Moravy, degustace svatomartinských vín, husí speciality a bohatý doprovodný program – takový bude devátý ročník festivalu mladých vín „Svatomartinské slavnosti a pečená husa“. Devátý ročník oblíbeného festivalu proběhne už v sobotu 9. 11. od 10 do 21 hodin na náplavce Rašínova nábřeží v Praze 2 mezi Palackého a Železničním mostem. Každoročně jej navštíví kolem šesti tisíc návštěvníků. „Mladá svatomartinská vína se vždy povinně a obligátně otvírala 11. listopadu. Letos povolil Vinařský fond jejich otevírání už v pátek 8. 11., proto se i letošní ročník oblíbených slavností koná před 11. listopadem,“ vysvětlil Jiří Sedláček, ředitel festivalu Svatomartinské slavnosti a pečená husa.

Svatomartinské husí hody hotelů Akademie

Speciální menu k oslavě tohoto významného dne najdete i v hotelu Akademie Naháč nebo Velké Bílovice. Těšit se můžete na husí sádlo s kousky konfitovaného masa, kaldoun s domácími nudlemi, konfitované stehno s červeným zelím, které podávají s přílohou bramborový blboun plněný jablečným ragú. Na závěr nechybí kynutý moravský koláč s tvarohem a posypkou. Toto kompletní menu se sklenkou vína si můžete vychutnat za 550 korun.

Husí speciality i v Lagartu

Možná znáte podniky Lagarto jen díky sladkému, ale pobočka Lagarto J&J se rozhodla připojit ke svatomartinským hodům. Od 8. do 17. 11. si zde můžete objednat husí rillettes, husí kaldoun nebo konfitované stehno s cibulovo-jablečným pyré. Veškeré pokrmy jsou k mání samostně, ale také jako degustační menu spolu s dezertem, Lagarto Boutique Jablkem.

Savoya Špindlerův mlýn

Na kaldoun a husí stehno nebo prso nezapomínají ani v restauraci Savoya. Do svého menu doplnili i husí foie gras se šalvějí a fíky nebo rozebraný hruškový závin s rozinkovou zmrzlinou a omáčkou z hruškovice. Vyrazte na husí hody hezky do Krkonoš!

PŘIPRAVILA TEREZA PÁNKOVÁ

Autor článku

Tereza Pánková

Všechny články autora

redaktorka FTV Prima

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů


Přečtěte si také

Recepty