Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Madrid Fusion 2015 představil trendy současné světové gastronomie

Madrid Fusion 2015
Madrid Fusion 2015
Pro někoho je španělská kuchyně synonymem pro tapas a paellu, ale opravdoví gurmeti minimálně tuší, že španělská gastronomie znamená mnohem víc.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Není to náhoda, že Španělsko se pyšní tolika Michelinskými restauracemi. Podpora vysoké gastronomie je ve Španělsku velká a značnou měrou k tomu přispívají i světově proslulé food festivaly. Tím nejdůležitějším je bezpochyby Madrid Fusion, který se letos konal už potřinácté.

Mezinárodní akce přilákala mnoho špičkových šéfkuchařů z mnoha zemí. Kromě Španělska zde měly velké zastoupení Finsko, Peru, Filipíny nebo Čína.

Hlavním lákadlem festivalu jsou prezentace ve velkém sále – auditorium s ohromným pódiem a místy k sezení pro 2000 lidí bylo po celé 3 dny téměř zaplněné. Šéfkuchaři se na pódiu střídali v půlhodinových prezentacích a představovali své kuchařské umění.

Madrid Fusion 2015 9 Foto:

Madrid Fusion 2015 8 Foto:

Hitem, který neustává, je použití živých květin a aranžování jídla, které ve finále vypadají jako malá umělecká díla. Je však znatelný posun v tom, že další šéfkuchaři se vrací více ke kořenům a svá jídla aranžují podle hesla, že by člověk měl okamžitě poznat, co je na talíři. Například pro mě nejzajímavější prezentace byla od finského šéfkuchaře Filipa Langhoffa z helsinské restaurace Ask. Jeho severská kuchyně je přímočará, využívá sezónních surovin, což je ve Finsku, kde léto je velmi krátké, především kořenová zelenina. Je krásné vidět, jak se v rukách mistra, proměňuje obyčejná mrkev či petržel v luxusní pokrm.

Dalším nevšedním nápadem překvapil britský chef Tom Sellers z Restaurant Story v Londýně. Ten ve své restauraci servíruje jako předkrm speciální svíci vyrobenou z dochuceného hovězího tuku. Jakmile se svíce zapálí, lůj začne stékat do mističky pod svíčkou a hosté si do něj namáčejí domácí chléb. Zní to jednoduše, ale vymyslet technologii výroby takové svíčky prý bylo celkem obtížné.

Madrid Fusion 2015 11 Foto:

Hvězdou festivalu byl jednoznačně nepřehlédnutelný čínský chef Zhenxiang Dong, gigant čínské gastro scény. Ten popis vysvětlím, je to ten největší Číňan, jakého jsem kdy potkala, měří asi 2 metry :) V Pekingu má od roku 1985 dnes již světoznámou restauraci DaDong, která se specializuje na pekingskou kachnu. Dnes už ovšem můžete najít DaDong restaurace v mnoha zemích světa. V Madridu představil svou novou kuchařskou knihu, která je obrovská stejně jako on. Představuje v ní svůj pohled na moderní čínskou kuchyni, která spojuje různé kantony, západní umění i zenovou estetiku.

Madrid Fusion 2015 3 Foto:

O tom, co tím vlastně myslí, jsme se mohli přesvědčit na sedmi chodové večeři, kterou uvařil pro více než 100 lidí v krásné čínské restauraci v ochozu fotbalového stadionu Realu Madrid. (To jsme zjistili až cestou na toaletu, kde bylo okénko s výhledem přímo na trávník).

Uchvátilo mě například kachní maso servírované v ledové kouli, vynikajicí byly nudle s humrem a pekingskou omáčkou z černých fazolí. Faktem je, že u všech chodů byla velmi inovativní prezentace a fantastická chuť, která je na hony vzdálená čínské chuti, jak ji máme zařazenou my. Zkrátka žádné kung pao z bistra na růžku...

Madrid Fusion 2015  Foto:

Madrid Fusion 2015 4 Foto:

Kromě přednáškového sálu se návštěvníci festivalu mohli seznámit s nabídkou mnoha firem, které dodávají suroviny pro restaurace. Nabídka sýrů, mořských plodů a ryb, skvělého pití nebo lanýžů byla široká a u některých stánků jste mohli i nabízené produkty ochutnat.

Já jsem se nejdéle zdržela u stánku s japonskými ingrediencemi. S místním šéfkuchařem jsme vedli dlouhou debatu o hovězím mase kobe, které jsme hojně zapíjeli výborným saké. U stánku s produkty z lanýžů jsem zase ochutnala skutečné čokoládové lanýže. S lanýži!

Madrid Fusion 2015 5 Foto:

Madrid Fusion 2015 6 Foto:

Ještě jeden poznatek jsem si odvezla. Velkým hitem je ceviche. Kousky syrových ryb nebo mořské plody se marinují v citronové nebo limetové šťávě, která je trochu uvaří. Poté se dochucují různými omáčkami. Tuhle dobrotu jsme měli vlastně na každém koktejlu, na který jsem byla pozvaná.

Jeden večer to byla přímo ceviche party, kterou připravili kuchaři z Peru. Tam se mým favoritem stalo ceviche z ústřic. A tuhle jihoamerickou specialitu jsme ochutnali i další den na filipínské párty a jako předkrm i před výše zmíněnou čínskou večeří od Da Donga.

Co říci na závěr? Pro každého člověka, který miluje jídlo a chtěl by o něm zjistit něco nového, je takový mezinárodní food festival velkým přínosem. Skutečně se dozvíte věci, které jinak nemáte téměř možnost poznat. Nahlédnete pod pokličku těm nejvěhlasnějším šéfkuchařům světa. Kromě toho si užijete i spoustu dobrého jídla a pití, potkáte řadu stejně zaměřených lidí a odjedete domů obohaceni o mnoho nevšedních zážitků. Takový byl pro mě letošní Madrid Fusion 2015 :)

Klára Michalová - šéfredaktorka Prima FRESH

Související témata: Madrid Fusion
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama