Na cestách za jídlem: Objevte kouzelnou Mallorcu – slunečný ostrov, kde kvete sůl

Bílé duny voní intenzivně po moři, vzduch těžkne, lepí se na kůži a začíná protahovat slzné kanálky. Vše kolem nás tvoří sůl a pomalu nás prosakuje. Stojíme na salinách v unikátní biosféře na Mallorce, kde vzniká při souhře mnoha okolností solný květ.

Největší španělský ostrov v souostroví Baleáry se proslavil mírným, převážně slunečným počasím po většinu roku. Od června do září dosahují teploty příjemných 28–32 °C, horko tlumí mírný vánek. Po zbytek roku intenzita větru sílí. Kromě plavek a opalovacího krému si přibalte i pevnou obuv na procházky.

Ostrov vzdálený zhruba 200 km od Evropy i Afriky obývala už v době bronzové a železné Talajotická kultura, po které zůstaly kamenné stavby a obrovské kameny. Poloha v západní části Středozemního moře z ní dělala oblíbený cíl Římanů, Maurů i Byzantinců, kteří se zde vždy na chvíli usadili, do původní kultury přinesli svoji a postupně přispěli k vytvoření místní pestré architektury. Už ve čtvrtém století před Kristem Féničané a Římané objevili na jihovýchodě ostrova příhodné podmínky pro sbírání soli. A položili tak základ nevšednímu řemeslu.

Mořské zlato

Přírodní rezervace Es Trenc působí jako z pohlednice. Blankytně modré nebe s mráčky jako beránky se sklání nad tyrkysovým mořem a bělostnými plážemi. Sedm kilometrů dlouhá pláž patří mezi nejkrásnější v celém Španělsku. Za dunami se prostírají úrodná pole a jezírka, z kterých se už po tisíciletí sbírá sůl. Přesná souhra suchého vánku, nízké vlhkosti, dlouhého slunečního svitu a teplého podnebí umožňuje vznik solného květu. Saliny přirozeně vysychají a na hladině jezírek se tvoří tenká solná krusta. Tento objev vedl záhy k cílenému budování malých lagun, z kterých lze sůl snáze sbírat. To probíhá dodnes ručně nástrojem podobným hráběmi se sítkem a velký podíl ruční práce je pro výrobu solného květu, Flor de Sal, typický. I proto patří mezi nejdražší soli na světě.

Celý proces vám popíše a názorně ukáže průvodce a vysvětlí vám i neobvyklý název soli. Její krystalky totiž připomínají drobná kvítka. Tenká solná krusta putuje do proutěného koše na slunci, kde z ní vykape a odpaří se přebytečná voda. Pak se sůl rozprostře na stůl, muži v kloboucích z ní vyberou nečistoty a nechají ji dále schnout na slunci. Jakmile je suchá a sypká, zabalí se do krabiček a pokračuje do světa, a naštěstí i do České republiky :). Solný květ si oblíbili gurmáni i šéfkuchaři pro její delikátní, jemně nasládlou chuť, výraznou vůni moře a úžasnou křupavost. Zvýrazňuje chuť pokrmů i je zajímavě zdobí.

Solný květ z oblasti Es Trenc má lehce narůžovělou barvu, kterou způsobuje členovec Artemia salina, který se usazuje jen ve velmi čisté slané vodě. Zajímavostí může být, že tento mini korýš je oblíbenou potravou plameňáků, kteří mají díky němu svou výrazně růžovou barvu. Místní sůl patří mezi nejzdravější soli, obsahuje přes 80 minerálních a stopových prvků, dvakrát více draslíku a vápníku a až 20krát více hořčíku než běžná mořská sůl a zároveň má nejnižší obsah sodíku ze všech solí.

Cesta za hvězdičkami

Sbírání solného květu probíhá pouze v létě za ideálních podmínek, pokud během vaší dovolené nenastanou, nezoufejte. Chráněná krajinná oblast Salobrar de Campos stojí za návštěvu i tak. Najdete zde jednu z nejkrásnějších pláží na ostrově, z které kamenými kanály odchází voda z moře do salin. Roste zde mnoho vzácných rostlin, které se adaptovaly na slanou vodu a půdu, a hnízdí desítky druhů ptáků. Zahlédnout můžete plameňáky, mořské orly, racky či rybáky.

Celý ostrov je protkaný zavlažovacími kanály a tunely, kterými se můžete procházet a objevovat zdejší faunu, flóru, a hlavně krásné výhledy. Milovníci kaktusů, zamiřte do botanické zahrady Botanicactus v oblasti Ses Salines, kde roste 10 000 kaktusů tisíce druhů a další tropické rostliny.

A pokud dáváte přednost historii, hlavní město Palma de Mallorca vás ohromí gotickou katedrálou La Seu s výzdobou od Gaudího a Miquela Barcelóa. Odpočinout si můžete v přilehlé biskupské zahradě, nebo se rovnou vydat do protějšího královského paláce La Almudaina, ve kterém se mísí gotické a maurské vlivy, takže vypadá jako z pohádky. Španělská královská rodina ho dodnes užívá. Nedaleká pevnost Bellver na obranu proti pirátům nabízí výhled na moře i na město. V arabských lázních se propadne do 10. století, staré zdi slouží často jako galerie. K umění je hlavní město velmi vstřícné, o čemž svědčí muzeum současného umění Es Baluard Museum umístěném mezi hradbami, dům Joana Mirró s více než 6000 jeho díly nebo soukromou rezidenci se střídajícími se výstavami současných umělců Fundación Juan March.

Hvězdy na talíři

Na večeři si včas zarezervujte stůl v jedné ze dvou michelinských restauracích ve městě. La Vieja na Plaza Raimundo Clar představuje autentickou kanárskou kuchyni s hostováním lokálních mallorských specialit. Šéfkuchař Jonay Hernández pochází z Kanárských ostrovů a rád připravuje ryby, mořské plody a zeleninu. Uličnicky kombinuje různé suroviny a hosty obohacuje hravostí a zároveň rafinovaností chutí. Polední tříchodové menu pořídíte za 19 euro i s láhví vody.

Druhou michelinskou zastávkou je Zaranda na Bala Roja. Historická čtvrť tvoří perfektní kulisy k autentické mallorské kuchyni šéfkuchaře Fernanda P. Arellana. Lokální suroviny a tradiční pokrmy upravuje velice inovativním způsobem, na který budete dlouho vzpomínat. Mallorcou se můžete doslova projíst, michelinskou hvězdu získalo ještě sedm šéfkuchařů. Seznam restaurací najdete na www.abc-mallorca.com.

Není třeba se ale omezovat jen na michelinské restaurace, na Mallorce najdete skvělá místa, která vás okouzlí. My jsme byli nadšeni například v restauraci Es Taller ve starobylém městečku Valldemossa. Vzdušný prostor je přestavěn z bývalé autodílny, takže vás nad vchodem překvapí cedule Michelin se známou postavičkou z pneumatik. Což je vtipné a lehce zavádějící, nicméně jídlo by si tu gurmánskou hvězdu určitě zasloužilo :)

Na vinném lístku najdete převážně místní vína, na která jsou Mallorčané právem pyšní. Najdete tu kolem stovky malých, převážně rodinných vinařství, která produkují vína s typickým terroir určité oblasti. Vinice jsou mladé, z 80. let minulého století, protože je předtím zdecimovala mšička révokaz (phylloxera). Místní vína vychvalovali už staří Římané a po ochutnání jim dáte nejspíš za pravdu. Mallorca je zkrátka ráj gurmánů a na nejkrásnější pláži tu spoustu dobrého jídla vyplavete.

Zdroj: autorský text, časopis Prima FRESH, Natural Mallorca, zdroj foto: se svolením Flor de Sal d´Es Trenc, Jany Králikové a Kláry Michalové

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů


Přečtěte si také

Recepty