zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat
Skořice – voňavý pomocník v zimní kuchyni
Autor: Thinkfood Skořice – voňavý pomocník v zimní kuchyni

Skořice – voňavý pomocník v zimní kuchyni

Skořice je oblíbené zimní koření, jehož kvality dokázali ocenit již staří Řekové a Egypťané. Skořice je velice aromatická, dokáže krásně provonět celou kuchyň. Uplatní se především ve sladké kuchyni, ale oblíbená je odedávna i pro své léčivé účinky.
klaram , 27.11.2014

reklama

Dobrá zpráva pro pány je, že výborně funguje jako přírodní afrodisiakum.

Kde se vzala skořice?

Skořice pochází z Asie a existuje jí několik druhů. Nejběžnější je skořice získaná ze skořicovníku čínského a cejlonského, přičemž skořice získaná z prvně jmenovaného je méně kvalitní. Skořice získaná ze skořicovníku cejlonského má jemnější chuť a její kůra je světlejší, protože pochází z mladších výhonků; naproti tomu kůra ze skořicovníku čínského má sytější barvu.

Jednoduchým vodítkem při nákupu mleté skořice nám může být tedy její barva – čím je skořice světlejší, tím by měla být kvalitnější. Při sušení tvoří kůra skořicovníku cejlonského charakteristické svitky, které jsou výborným dekoračním prvkem. Naproti skořice ze skořicovníku čínského tvoří jen žlábkovité trubky. Kůra skořicovníku cejlonského má vyšší obsah éterických olejů, takže i větší léčivou sílu.

Skořice – voňavý pomocník v zimní kuchyni 2 Foto:

Skořice a její využití v kuchyni

Skořice – voňavý pomocník v zimní kuchyni 4 Foto:

Skořice chutná nasládle a zároveň hořce, ale spíše než podle chuti ji poznáte podle její nezaměnitelné výrazné vůně. Bez skořice se neobejde řada sladkých dobrot, jako je štrúdl, sladké rýžové pokrmy nebo právě aktuální cukroví. Používá se ale taktéž při zavařování ovoce nebo do rajské omáčky či rajské polévky. Olej ze skořice se přidává i do kolových nápojů nebo žvýkaček.

Vůni skořice můžeme často cítit v indických nebo čínských restauracích, v orientální kuchyni se totiž skořice používá i do slaných jídel. Bez skořice se samozřejmě neobejde pravý vánoční svařák i jiné oblíbené zimní nápoje jako například ovocné pečené čaje. Také není nad cappuccino s bohatou pěnou posypanou právě skořicí.

K dostání je skořice buď mletá, nebo sušená do ruliček – v tom případě vám skořice udělá dobrou službu i jako vkusná ozdoba jak do horkých nápojů, tak například při výrobě adventních věnců či jiných vánočních dekorací. Skořice tvoří nerozlučnou dvojku s hřebíčkem, ladí i s jablky a citrusovými plody nebo především kávou a čokoládou.

Léčivá schopnost skořice

Skořice má například pozitivní vliv na trávení – pomáhá při průjmu a nadýmání, taktéž podporuje apetit. Vhodná je také pro diabetiky, snižuje totiž hladinu cukru v krvi, a taktéž lidé s vysokým cholesterolem skořici ocení – pozitivně působí právě na vysoký cholesterol. Snižuje dokonce i krevní tlak. Pokud se vám letos nevyhne zimní viróza, můžete kromě klasických léků proti kašli a nachlazení sáhnout i po skořici – má totiž antibiotické účinky.

Skořice – voňavý pomocník v zimní kuchyni 3 Foto:

Skořice se přidává i do různých mastí a krémů například proti bolestem svalů, má totiž zahřívací schopnost, takže vám svaly krásně prohřeje – přidává se například do Koňské masti. Trpíte-li v zimě například špatným prokrvováním končetin, nastrouhejte si trochu kůry skořice do čaje nebo kávy. Cítíte-li se před Vánoci lehce vystresovaní, přidejte si před spaním trochu skořice do čaje – uvolňuje totiž napětí a zlepšuje náladu. A chcete-li nasávat příjemnou vánoční atmosféru, zapalte si svíčku s vůní skořice.

Autor: Dana Špatenková

reklama

reklama

Přečtěte si také