zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat
Podzimní grilovačka
Autor: iStock Podzimní grilovačka

Gril ještě neuklízejte, podzimní grilovačka má příjemnou zemitou příchuť

Podzim to vzal letos trochu zhurta, ale to neznamená, že bychom měli rezignovat na jednu z nejlepších letních zábav, kterou je bezesporu grilování. Pokud vás nezastaví déšť a orkán, vybavte se teplou bundou, odhodláním a dobrou náladou a rozpalte svůj gril v mírných paprscích podzimního slunce.
klaram , 27.09.2017

reklama

Chce to jen trochu změnit tóninu. Z letních trylků do podzimního moll, altového a zemitého, prodchnutého vůní zeminy a kouře. Využijte všeho, co podzimní příroda nabízí a šup s tím na gril. Přinášíme pět nadějných tipů na podzimní grilované lahůdky.

Podzimní grilovačka  Foto:

Marinovaná grilovaná dýně

Dýně na grilu je fantastická! Její přirozeně nasládlá chuť se zasnoubí s kouřem a nejlepší budou ty mírně připečené kousky. Nakrájejte ji na dílky o tloušťce cca 3 cm, což bude akorát, aby se vám na grilu nerozpadla anebo to netrvalo věčnost. Loupat netřeba! Připravte si marinádu z olivového oleje, soli, drceného česneku, mletého či čerstvého chilli, strouhaného zázvoru, špetky muškátu a skořice a sušeného tymiánu a proužky do ní přes noc naložte. Pak s nimi šup na gril a nechte lehce zkaramelizovat okraje.

Hovězí v jalovcové marinádě

Váš oblíbený steak je samozřejmě báječný jen tak, bez ničeho, jen se špetkou soli a pepře, ale pokud to chcete uchopit trochu jinak, dejte na jalovcovou marinádu. Ta dodá masu zemitý a podzimní šmrnc. Potřebujete 250 ml červeného vína, 3 polévkové lžíce olivového oleje, 1 lžičku dijonské hořčice, 10–15 rozdrcených kuliček jalovce, 1 polévkovou lžíci drceného pepře, pár snítek rozmarýnu. Svůj steak do této lázně naložte alespoň na několik hodin, nejlépe přes noc, a pak mu dejte zazářit na grilu.

Podzimní grilovačka  Foto:

Podzimní grilovačka  Foto:

Houbový špíz

Pokud máte to štěstí a jste majiteli košíku hřibů, zkuste je ogrilovat a umřete blahem. Na grilování se nehodí babky a všechny měkké druhy hub, které by se vám rozvařily a rozpadly. Naopak houby s tvrdým kloboukem budou ideální. V podstatě je stačí potřít olejem a hodit na rozpálený rošt, ale pokud chcete trochu sofistikovanější verzi, udělejte z hub špíz, který prostřídáte se stejně velkými kostičkami uzeného bůčku nebo anglické slaniny. Nezapomeňte ochutit rozmarýnem a povzbudit opékání trochou olivového oleje. Chuť bude přímo tyrolská.

Grilované fíky

O fíky jsme v našich končinách trochu ochuzení, i když už na jižním Slovensku byste je našli. Nicméně v září se náhle vyskytnou i v českých obchodech. Prchavě a ostýchavě se tam na chvíli ohřejí, než je vystřídají podivné sušené verze v prosinci. Teď je naše doba! I když nejsou nejlevnější, kupte si pár čerstvých zralých fíků jako pomyslnou třešinku (vlastně fík) na dortu vaší podzimní grilovačky. Rozkrojte je na půlky, pokapejte citronovou šťávou a medem a do každé půlky vtiskněte kousek modrého sýra. Pak ty krásky položte na gril a nechte je tam, dokud se sýrová čepička nezačne slibně roztékat.

Podzimní grilovačka  Foto:

Grilované kachní prso

Na kuře tentokrát zapomeňte, je čas kachniček! Potřebujete kachní prsa, ostrý nůž a rozpálený gril. Kůži na kachních prsou nařízneme na mřížku, položíme na gril, nejprve kůží nahoru, kde necháme grilovat cca 4 minuty, otočíme, okořeníme a grilujeme další 4 minuty. V tuto chvíli budou prsa medium. Pokud chcete více upečená, přidejte z každé strany minutu dvě, ale vyvarujte se přesušení. Nechte lehce odležet a nakrájejte ostrým nožem na plátky. Ideální k nim bude cibulová marmeláda nebo švestková omáčka.

Autor: Kamila Ulčová

reklama

Související témata: grilování , škola vaření , podzimní recepty , grilovačka , podzimní grilování

reklama

Přečtěte si také