Chilli aneb Někdo to rád horké...

Toto pikantní koření umí rozhýbat metabolismus do závratných obrátek, usnadňuje trávení a dokonce umí zahnat i zahradní škůdce. No, není to „hot“?

Za tělo štíhlejší

Stačí špetka mletého chilli a hubnutí vám půjde mnohem snadněji. Studie ukazují, že látky obsažené v tomto koření zrychlují metabolismus.

Vyzkoušejte třeba rychlý letní dezert a plátky žlutého melounu cantaloupe nebo čerstvý ananas posypte troškou chilli koření. Skvělé například na garden party – pouze pro dospělé :)

Zpátky na nohy

Po celém dni máte unavené a oteklé nohy? Mleté chilli vám s tím pomůže! Kapsaicin nebo-li látka, která dává chilli grády, zvýší průtok krve do nohou, a tím je prohřeje a zklidní bolest.

Zkuste si sami vyrobit domácí peeling na nohy: V misce smíchejte lžičku medu, 1/8 lžičky mletého chilli, 2 lžičky hořké (Epsom) soli a 1 lžíci olivového oleje tak, aby vznikla krémová pasta.

Připravenou směsí masírujte nohy asi jednu minutu, poté je zabalte do vlhkých nahřátých ručníků a relaxujte, dokud nevychladnou. Poté směs z nohou smyjte. Tato procedura není vhodná pro majitele citlivé pokožky. Pokud při aplikaci máte pocit pálení spíše než brnění, směs raději hned spláchněte.

Uklidněte žaludek

Možná se obáváte, že pikantní jídlo vám způsobí žaludeční problémy, ale pokud pravidelně jíte pokrmy s chilli, je spíše pravděpodobné, že vám tato strava pomůže zmírnit některé trávicí těžkosti, jako je špatné trávení a zvýšená tvorba žaludečních šťáv.

Pokud ovšem trpíte závažnými gastrointestinálními obtížemi, nejprve konzultujte vhodnost pálivých pokrmů se svým lékařem.

Zahradní pomocník

Využijte chilli jako účinnou ochranu při pěstování vlastní zeleniny. Práškové chilli nasypte na okraje záhonů nebo přímo kolem rostlin. Hmyz ani ostatní škůdci pálivé neradi...

Další možností, jak rostliny chránit, je chilli sprej: Smíchejte lžíci chilli se dvěma šálky vody a směsí jednou týdně rostliny postříkejte. Před jídlem pak stačí zeleninu opláchnout.

Je ovšem potřeba vybrat si správný chilli prášek. V obchodech s potravinami najdete často již připravené chilli směsi, které kromě pálivých papriček obsahují i jiné koření, například kmín, česnek či oregano. Proto pečlivě prostudujte složení a vybírejte čisté chilli, které není smíchané s dalším kořením.

Autor: Klára Michalová

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Recepty