zpět

Hledáte inspiraci pro každodenní vaření?

Nechte si zasílat newsletter plný sezónních receptů.
Vložením emailu souhlasím s podmínkami pro zasílání novinek.
zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat
Přírodní hnojivo je bezpečné a velmi účinné
Autor: istock.com Přírodní hnojivo je bezpečné a velmi účinné

Slupky z cibule poslouží jako úžasné hnojivo. Přidejte je do zeleninové zahrádky

Síla přírody se skrývá i ve věcech, které normálně považujeme za odpad. Konkrétním příkladem jsou cibulové slupky, ve kterých se skrývají prospěšné látky a vitaminy. Zelenina v záhonu se vám za cibulový odvar odvděčí bohatou úrodou.
Markéta Princová , 28.05.2022

reklama

Cibule je základní stavební jednotkou mnoha jídel. Je skvělá do omáček, salátů, polévek, ale i jen tak opečená na grilu. Cibulové slupky se tedy jednoduše doma hromadí a my jsme se je naučili automaticky vyhazovat do kompostu či odpadkového koše. Slupky jsou však skvělým materiálem pro přírodní hnojivo nabité skvělými prospěšnými látkami, které dodají květinám, ale i pěstované zelenině a ovoci silnou vzpruhu a ochrání je před nemocemi a hnilobou.

Slupka je zázrak

Cibulová slupka obsahuje obrovské množství vitaminu P a kvercetinu, který je spojován s dlouhověkostí. Dále je plná karotenoidu, vitaminu E a C, z minerálních látek obsahuje hořčík, vápník, draslík, železo a spoustu dalších. Minerální látky se postarají o skvělý transport vody v rostlině, bujné a silné listy, správné fungování fotosyntézy a celkové zdraví rostlin a budoucích zeleninových plodů. Slupky jsou také zdrojem vitaminů C, D, E, B6 a B12, karotenu, zinku, síry, sodíku, mědi, jódu, manganu a allicinu, který je považován za přírodní antibiotikum. 

Cibuli skladujte v punčoše

Cibuli uchovávejte v silonových punčochách. V kuchyni jsou skvělým pomocníkem

Jak vyrobit hnojivo

Slupky nestačí zamíchat do hlíny nebo je jen k rostlinám položit. Látky by se vylučovaly pomalu a potřebovali byste navíc velké množství zpracované cibule. Raději připravte odvar, který je mnohem účinnější.

Budou vám stačit slupky ze 2–3 cibulí, které vložte do uzavíratelné nádoby, zalijte 1 litrem teplé vody, ne zcela horké, vše promíchejte a dobře uzavřete. Nálev poté nechte louhovat 24 hodin, při kterých slupka vyloučí to nejlepší ze sebe do vody.

Druhý den slupky přeceďte a vodu přidejte k rostlinám. Pokud budete mít dostatek cibule, celý proces opakujte 1x týdně. Po pár dnech uvidíte první jasné výsledky, rostlinám se povede skvěle. Pokud navíc bojujete s parazity a nemocemi, roztokem rostliny postříkejte rozprašovačem.

Zdroj: ireceptar.cz; foto: iStock.com

reklama

Související témata: slupky , cibule , hnojivo , přírodní

reklama

Přečtěte si také