zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat
Gulášová polévka
Autor: Cat & Cook Gulášová polévka

Gulášová polévka

Hodnoceno: 53x
Dokonalá klasika, která nikdy neomrzí! Přesně taková je poctivá gulášovka – základem je kvalitní maso, dostatek cibule a dostatečně silný vývar, nejlépe hovězí.
do 2 hodin
4—6 porce

TIP: Pokud máte doma otevřenou láhev červeného vína, můžete vzít 50–100 ml a přidat ho před nalitím vývaru. Počkejte, až se víno vypaří zpět na tuk (opět uslyšíte prskání tuku) a zalijte vývarem.

Dvakrát koncentrovaný rajčatový protlak koupíte v každém supermarketu – prodává se v tubě podobné pastě na zuby a najdete ho u rajčat v konzervě.

reklama

Postup

 1. Co se týká masa, nejlepší je použít hovězí přední – ideální je loupaná plec nebo krk. Je to maso, které není až tolik libové a obsahuje kolagen, který dodá polévce výbornou chuť.
 2. Maso nakrájejte asi na centimetrové kostky. Cibuli nakrájejte najemno. Máslo a sádlo rozpusťte v silnostěnném hrnci na vyšším plameni.
 3. Přidejte maso a osmahněte ho ze všech stran dohněda. Pozor, pokud máte menší hrnec a hodně masa, osmahněte maso po částech. Pokud totiž do hrnce dáte masa hodně, ochladíte hrnec a maso se začne místo smažení dusit a pustí šťávu.
 4. Osmažené maso vyndejte děrovanou naběračkou (nepíchejte do něj!) do misky a nechte stranou.
 5. Do tuku vložte cibuli a orestujte ji do zlatohněda. Pozor, bude potřeba seškrabávat nápek. Stačí hrnec sundat z plamene a plochou vařečkou ho seškrábnout. To, že se nám nápek tvoří, je naprosto v pořádku, jedná se o proces karamelizace cukrů z masa a cibule a to se rovná chuť.
 6. Přidejte kmín a papriku, za stálého míchání restujte 30 vteřin, poté přidejte protlak, promíchejte a zalijte vývarem. Do polévky vložte i maso.
 7. Papriku je důležité osmažit, protože díky tomu krásně změní barvu na sytě červenou. Zároveň ale může rychle zhořknout, proto ji nesmíme smažit moc dlouho.
 8. Zalijte horkým vývarem a pozvolna vařte pod pokličkou do změknutí masa. Bude to v závislosti na druhu a vyzrálosti masa trvat kolem 60 minut.
 9. Až bude maso měkké, přidejte brambory nakrájené na menší kostičky, majoránku (promněte ji v dlaních) a česnek. Vařte dalších 10–15 minut, dokud nebudou brambory hotové. Nezapomeňte polévku míchat odspoda, bude čím dál hustší a začne se víc a víc přichytávat.
 10. Polévku není potřeba zahušťovat, ale kdybyste náhodou měli potřebu (třeba pokud chcete použít více vývaru, abyste měli více porcí), připravte si máslovou jíšku (na lžící másla zpěňte lžíci hladké mouky), nechte ji zchladnout a poté ji postupně vmíchejte do polévky.
 11. Hotovou polévku dochuťte solí a pepřem. Ještě krátce provařte a servírujte s čerstvým pečivem.

reklama

Cat & Cook kuchařka
Ivana Jindřichová

70 receptů, kterých se už nikdy nebudete bát!

Do své první kuchařky jsem chtěla zaznamenat především jídla, která miluji. Vybrala jsem pro vás převážně tradiční recepty z celého světa, kterých se lidé často bojí. Odrazovat můžou například hůře dostupné, či neznámé suroviny nebo dlouhý postup. Tomu jsem v kuchařce jednoduše předešla tím, že jsem všechny netradiční suroviny popsala, poradila vám, kde je sehnat, a ty nejsložitější postupy jsem nafotila krok za krokem.

Kuchařka Cat&Cook by vás v neposlední řadě měla naučit základním návykům v kuchyni, jako je například používání vývaru na vaření krémových polévek a omáček nebo využití digitálního teploměru při přípravě mas a různých dezertů. Dále vám ve své knize vysvětluji různé kuchařské názvy a poukazuji na kuchařské náčiní, které by se vám mohlo hodit.

Více info o knize, eshop a spoustu dalších receptů najdete na www.catandcook.cz.

Související témata: Hlavní jídla , Maďarská kuchyně