Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Káva bez lepku a kofeinu, novinka na českém trhu, káva z lupiny

Lupinová káva
Lupinová káva Autor: Thinkstock
Dlouhé roky pijete kávu. Možná abyste nebyli unavení, možná vám pomáhá zvládat lépe stresové situace, zaháníte jí pocit hladu a nebo jste na ni prostě jen zvyklí. Přemýšleli jste někdy o tom, co vám káva dává a co bere?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

A uměli byste si váš běžný den představit bez vaší kávy? Káva obsahuje kofein. Ten vás sice rychle „nakopne“, ale ve výsledku vaší psychické pohodě neprospívá. Stáváte se pak nevyrovnaní a závislí. Bez kávy nedokážete začít den, kávu si vaříte dopoledne v práci, pak si ji uvaříte po obědě… A možná si ji dáte i večer, abyste vydrželi déle vzhůru.

Ale kdo by neznal ten slastný pocit, posadit se v klidu s kávou, ať už doma, na chalupě či v kavárně, s knihou, cigaretou, přáteli…

Zkuste si uvařit kávu z lupiny. Káva z lupiny je momentálně novinkou v obchodech se zdravou výživou. Nejenže neobsahuje kofein, ale není v ní ani lepek. I přesto má vysoký obsah vlákniny, takže je zdravá. Dá se uvařit stejně jako instantní nebo v presovači. Pít ji můžete horkou i ledovou.

Lupinová káva 4 Foto:

Lupinová káva 5 Foto:

Pražená lupinová zrna

Lupina – vlčí bob

Lupina je jednoletá chlupatá bylina se složenými listy. Dorůstá výšky až 120 cm. Její květy jsou bílé, fialové nebo modré. Plodem je lusk, obsahující nejčastěji bílá semena. Lupina je blízkou příbuznou hrachu a fazolí.

Je rozšířena po celém Středomoří i v severní a západní Americe. Roste většinou na mýtinách a okrajích lesů a cest. Má ráda neutrální půdu. Využívali ji již staří Egypťané a Řekové. U nás se pěstovala zřídka pro krmivo a na zelené hnojení. Dnes se začíná její pěstování opět rozšiřovat.

Lupina obsahuje velké množství bílkovin a nízké množství tuků. Navíc obsahuje zdravé vlákniny. Snadno se pěstuje i v našich zeměpisných šířkách a není nutné zasahovat do jejího růstu pesticidy a jinou chemií.

Lupina je složením podobná sóje, na rozdíl od ní obsahuje daleko méně tuků.

Lupinová káva 3 Foto:

Lupinová káva 2 Foto:

Jak se vyrábí lupinová káva

Lupinová káva se vyrábí z bobů lupiny bílé pěstované v Německém Württeberku. Pochází z kontrolovaného ekologického zemědělství. Boby lupiny se praží velmi šetrně. Dále se melou a balí tak, aby se zachovalo její plné aroma.

V čem je lupinová káva tak zdravá

Hrubá vláknina z lupiny podporuje správné vyprazdňování střev, snižuje hladinu cholesterolu a má pozitivní vliv na hypertenzi. Podle odborných studií může působit i proti pocitu hladu a navodit pocit sytosti.

Prima tip

Zalijte jednu vrchovatou lžičku lupinové kávy 150 ml horké vody a nechte 4–6 minut louhovat. Pokud toužíte po jemnější variantě nápoje, udělejte si lupinovou kávu v presovači. Lupinová káva je výborná s mlékem. Kravské mléko můžete nahradit sójovým. Osladit je vhodné medem. Dochutit lze skořicí.

Lupinová káva 7 Foto:

Lupina ve stravování

Z lupiny se vyrábí nejen káva, ale i náhražka kravského mléka, dále náhražka masa – tofu. Obzvláště žádaná celiaky je lupinová mouka. Lupina je vydatným krmivem i pro hospodářská zvířata.

Na co si dát pozor!

Lupina může vyvolat alergické reakce. Některé druhy lupin obsahují lupiniové alkaloidy, které jsou jedovaté.

Lupina má vydatné výživové hodnoty, uvažuje se, že by mohla pomoci s hladem v zemích třetího světa.

Autor: Alžběta Krchová

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama