Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Jak jsem vařila po moravsku

Vaříme po moravsku s časopisem Gurmet a Evou Gajdošík - Obrázek 13
Vaříme po moravsku s časopisem Gurmet a Evou Gajdošík - Obrázek 13
Dostala jsem pozvání na kuchařský kurz, který pořádal časopis Gurmet. Taková příležitost se neodmítá, takže jsem s radostí vyrazila do studia Ola Kala na Vaření po moravsku s Evou Gajdošík.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ruku na srdce, myslím si o sobě, že umím obstojně vařit, ale můj repertoár je z větší části složen ze středomořské kuchyně, občas zavítám do kuchyní exotických, sem tam minutka, ale co se týká naší národní kuchyně nejsem zrovna patriot. Pravidelně vařím houbovou omáčku, kuře na paprice, bramboračku a zelňačku. A na Nový rok čočku s uzeným :) A tím asi končím.

Téma kurzu mi tedy přišlo lehce neatraktivní, asi bych jásala víc, kdyby mě někdo chtěl naučit pořádné sushi. Ale na druhou stranu jsem to brala jako výzvu, nakonec bych asi měla být schopná uvařit knedlík, ne?

Prohlédněte si video reportáž z kurzu Vaříme po moravsku:

Kurz vaření s Gurmetem
Kurz vaření s Gurmetem

Sešlo se nás u plotny asi patnáct, včetně moderátora Libora Boučka, který se ukázal jako velmi zkušený kuchař. Po krátkém přivítání šéfredaktorkou časopisu Gurmet Jitkou Rákosníkovou se slova ujala lektorka kurzu Eva Gajdošík, která kromě známé restaurace provozuje i Moravský kulinární institut.

Začali jsme pěkně od základů a jako první jsme připravili těsto na domácí nudličky do polévky. Pamatuju si jak je připravovala moje babička a už tenkrát mi to přišlo pracné a zdlouhavé. Takže mě překvapilo, že to vlastně není tak hrozná práce. Těsto je hotové za chvilku, pak se nechá chvíli odpočinout, poté se vyválí a zase odpočívá, a pak už je jen nakrájíte (to je ta zábavná část) a necháte proschnout. Umím si představit, že bych takové nudličky dělala svým kamarádům jako jedlý dárek :)

O kurzu vaření s Jitkou Rákosníkovou:

Jitka Rákosníková: Kurzy vaření hrou
Jitka Rákosníková: Kurzy vaření hrou

Další přišly na řadu moravské houskové knedlíky. Jsou to takové ty tužší, co se nerozmočí, když je polijete omáčkou. A ty já mám nejradši, žádná nadýchaná hmota, co se v omáčce rozpustí. Překvapilo mě, že jejich příprava je vlastně hrozně jednoduchá a výsledek byl vážně ohromný.

Vaříme po moravsku s časopisem Gurmet a Evou Gajdošík - Obrázek 11A potom už přišla na řadu ta nejzajímavější část večera. Příprava omáček... Vařili jsme dvě bílé omáčky – koprovku a žampionovou, a pak také klasickou rajskou omáčku se základem ze zeleniny.

Na bílé omáčky si nejprve udělejte světlou jíšku z másla a hladké mouky, hezky jí prorestujte, ale nenechte ztmavnout. Tento základ rozřeďte silným poctivým masovým vývarem, který dá omáčce výbornou chuť i strukturu. Omáčku nechte provařit klidně půl hodiny a poté přilijte TROCHU smetany. Mezitím si na másle orestujte nakrájené žampiony, které úplně na závěr přimíchejte do omáčky. Tahle omáčka mě tedy opravdu překvapila. Mám za to, že žampiony zrovna nemají nějak výraznou chuť, ale ta omáčka byla zkrátka fantastická, sametově hladká s jemnou houbovou chutí... Podobně postupujte i s koprovkou, kopr si minutku orestujte na másle a přidejte do základu omáčky a lehce podle chuti přikyselte citronovou šťávou nebo octem. Perfektní!

Jak se kurz vaření líbil Liboru Boučkovi? Podívejte se:

Libor Boucek vařil s Gurmetem
Libor Boucek vařil s Gurmetem

Na rajskou omáčku jsme nejprve orestovali cibuli, kořenovou zeleninu a řapíkatý celer. Poté jsme přidali koření, rajčatovou passatu, malý rajský protlak a plechovku sekaných rajčat. Vše jsme hezky podusili doměkka, opět jsme přilili hovězí vývar. Poté můžete omáčku buď propasírovat nebo rozmixovat tyčovým mixérem. A třešinka na dortu – omáčku zahustěte nastrouhaným perníkem. Byla to tedy nadpozemská dobrota...

Na závěr jsme si ještě udělali lívance z kynutého těsta, potřené povidly smíchanými s trochou rumu, zasypané strouhaným tvarohem a cukrem.

Prohlédněte si fotogalerii z kurzu i hotová jídla:

Shrnutí? Byla to zábava, velmi příjemně strávený večer, při kterém jsme se něco naučili, moc dobře jsme se najedli a na závěr jsme si slíbili, že se potkáme na dalších kurzech. Já osobně jsem v sobě odblokovala ostych z přípravy knedlíků. Až budu příště dělat třeba svíčkovou, nebudu muset prosit maminku, aby mi k ní vyrobila knedlíky, už je zvládnu sama!

Vaříme po moravsku s časopisem Gurmet a Evou Gajdošík - Obrázek 15Pozvánka na další kurzy vaření s Gurmetem:

Jak chutná Asie

Tomáš Kalina, šéfkuchař pražského hotelu Noodles, vás v dalším kurzu zasvětí do tajů asijské kuchyně. Seznámí vás s exotickými surovinami a naučí vás je používat. Pod jeho vedením si připravíte kompletní asijské menu od předkrmu po dezert. Termín kurzu: 24. 2. 2014. Zvýhodněná cena pro čtenáře časopisu Gurmet: 1990 Kč.

Vařte jako Jamie

Martin Škoda, "raketa" na české kulinární scéně, vyzve na pomyslný souboj Jamieho Olivera, s nímž bývá často srovnáván. Termín kurzu: 24. 3. 2014. Zvýhodněná cena pro čtenáře časopisu Gurmet: 1990 Kč.

Více informací na www.igurmet.cz

Autor: Klára Michalová

Video reportáže: Zuzana Schneidewind

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama