reklama

zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat

reklama

Pusťte je do kuchyně a naučte je vařit
Autor: iStock Pusťte je do kuchyně a naučte je vařit

Jak zabavit děti doma? Pusťte je do kuchyně a naučte je vařit s našimi jednoduchými recepty!

Až opadne nadšení z toho, že nemusí chodit do školy, přijde nevyhnutelně i nuda. Pokud už nevíte, čím děti zabavit, zkuste je zapojit do přípravy jídla. Naučte je uvařit několik jednoduchých jídel, ty menší můžete nechat třeba krájet zeleninu nebo míchat omáčku, společně zvládnete i upéct jednoduchý moučník nebo je zasvěťte do tajů pečení chleba.

reklama

Co se v mládí naučíš, v dospělosti jako když najdeš :) Tohle úsloví má v sobě hodně moudrosti a právě teď je ideální chvíle na to, naučit děti něco, co se jim bude v životě určitě hodit. A až se situace vrátí do normálu, vy také oceníte, že si děti občas zvládnou uvařit večeři samy.

Pokud trávíte s dětmi celé dny doma, není lehké najít pro ně smysluplnou zábavu. A protože vařit stejně musíte, vezměte je k tomu a naučte je základy. Pro začátek můžete uvařit třeba brambory na loupačku a připravit k nim jednoduchý dip.

Většina dětí miluje těstoviny. Jejich příprava je rychlá a jednoduchá a děti si snadno zvládnou uvařit špagety samy. Jen je potřeba jim vysvětlit bezpečnou manipulaci, aby se při slévání vody neopařily. Chce to velký stabilní cedník a dobré chňapky. Pak už jen stačí smíchat uvařené těstoviny s pestem nebo uvařit jednoduchou rajčatovou omáčku.

Rajčatová omáčka podle Marcelly Hazan

Naučte se geniální rajčatovou omáčku podle Marcelly Hazan

Pokud se děti teprve pouštějí do vaření, spolehlivým začátkem jsou vajíčka. Jednoduchá sázená vejce nebo krémová míchaná vajíčka jsou vždy dobrý nápad. Jakmile zvládnou základy, můžou děti přidat i další suroviny. Velmi vděčné jsou například knedlíky s vajíčkem. Použít se dají knedlíky houskové i bramborové, které zbyly od nedělního oběda. A pro výraznější chuť jdou ještě vylepšit kouskem šunky nebo slaniny.

Není snad dítě, které by nemělo rádo palačinky. Jejich příprava chce už trochu zručnosti, ale zase je u toho zábava. Zvlášť když je budete zkoušet obrátit ve vzduchu, určitě se u toho dost zasmějete. Hotové palačinky stačí potřít dobrým džemem nebo nutellou, ale připravit se dají i naslano.

Zkuste s dětmi upéct i domácí chleba. Vyberte jednoduchý recept a ukažte jim, jak je kouzelné vlastnoručně připravit chléb z minima surovin. A pokud je pečení chytne, můžete se pustit i do rohlíků nebo ochucené italské foccaccie.

Až bude děti honit mlsná, pošlete je do kuchyně, ať si něco upečou. Pro začátek je nejšíkovnější jablečný štrúdl z vyváleného chlazeného listového těsta. Skvělé jsou také různé recepty s odměřováním na hrnky – bábovka, ovocné koláče nebo oblíbené muffiny.

Připravte se na to, že s dětmi bude v kuchyni trochu větší nepořádek, ale na oplátku získáte vděčné strávníky. Když si děti uvaří, určitě si výsledek své práce s chutí vychutnají. Ukažte jim, že vaření může být kreativní zábava, a jak je pěkné, když jim někdo jejich kuchařské pokusy pochválí. A naučte je hned na začátku, že dobrý kuchař si po sobě průběžně uklízí :)))

Připravila Klára Michalová

reklama

Související témata: vaření s dětmi , domácí vaření , pečení , jak zabavit děti , karanténa

reklama

Přečtěte si také