Kdo ho poprvé rozemne v prstech, ucítí příjemnou vůni. Popenec je svěží a zároveň kořeněný. Je snadné si ho zamilovat.
Popenec je (nejen) máty bratranec
Rostlina má bezpočet krajových, lidových jmen. To je neklamný důkaz, že ho hospodyně používaly v kuchyni od nepaměti. Trochu se na něj však zapomnělo či spíše je dnes rostlinou, která je na zahradách řazena mezi plevele. Zahrádkáři se tak mohou bavit o tom, jak se nedaří ho vyhubit. Květinoví gurmáni se naopak mohou bavit o tom, jaká nejrůznější použití pro něj nalezli. Jeho velkou výhodou je navíc fakt, že se dá jíst prakticky celou vegetační sezonu. Teď na jaře je ovšem nejlahodnější.
Kdy a kde ho hledat
Popenec je velmi nenáročný dává však přednost vlhčím místům. Velmi rád se vyskytuje ve společnosti trávy a najdete ho i na místech přetvořených lidmi, jako jsou parky, zahrady, okraje cest apod.
Vytváří různě silné chuťové varianty podle toho, zda roste na osluněném nebo zastíněném stanovišti. Ve stínu je křehčí na slunci kořeněnější. Kvete od března do července. Jako koření se dá sklízet i po odkvětu.
Jak vypadá
Popenec obecný je vytrvalá plazivá bylina. Dříve se mu i česky říkalo břečťanolistý a toto druhové jméno si zachoval v latinském označení Glechoma hederacea. S břečťanem (Hedera), který je jedovatý, se ale opravdu zaměnit nedá.
Když chce popenec vykvést, vyžene vystoupavé lodyhy, které jsou obvykle vysoké 10 až 20 cm. Když má dostatek živin, dotáhne to až na 40 cm. Čepele listů jsou ledvinité a mají vroubkované okraje. Koruna květů je půvabně pyskatá, protože popenec je příbuzný s nejrůznějšími dalším dobře známým kořením, jako je třeba máta, rozmarýn, tymián a další z čeledi hluchavkovitých. Tato příbuznost je částečným vysvětlením jeho silného aroma.
Co s ním v kuchyni
Při sklizni popence není třeba jakkoli se omezovat, protože dorůstá snadno. Dobře uskladněný v lednici vydrží i několik dní.
Vzhledem ke své aromatičnosti se popenec dobře hodí do teplé kuchyně. Má rád kombinace s vajíčky, bramborami, rýží, polentou, masem i teplým sýrem. Je vynikající do omelet i různých zapečených brambor nebo těstovin. Vylepší studené paštiky a teriny i marinády na grilování. Bylina nasekaná do listového těsta vytváří vynikající a rychlé aperitivní slané sušenky.
S mladými exempláři se dá zacházet jako s obdobnými zelenými bylinkami. Mohou se použít do rajčatových, okurkových a jiných svěžích salátů nebo do pomazánek. Ozvláštní caprese nebo variace na tzaziky. Má mnoho dalších použití a naši přezíravost si určitě nezaslouží.
Autor: Jana Vlková
www.kytkykjidlu.cz, http://www.kytkykjidlu.blogspot.cz/, www.facebook.com/kytkykjidlu