návrat zpět

Najděte si recept

Reklama
Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
Reklama

Už žádné měkké dárky! Teď frčí ostré, přímo z Japonska

Ostré dárky z Japonska
Autor: archiv Brusnekameny.cz Ostré dárky z Japonska
Každoroční vánoční dárkové „missionimpossible“ tentokrát dáte levou zadní. Okouzlíte svou milovanou polovičku, maminku, babičku i nejlepšího kamaráda. Hlasité naříkání na tupé nože ukončíte dárkem z prvotřídní oceli až z Japonska.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kuchyňské nože s tradicí sahající do poloviny 13. století v kuchyni už nikdo za nic nevymění. Pomocí odborného slovníčku vysvětlíme podle čeho vybrat ten pravý.

Tradice nožířství na japonských ostrovech

Seki-City, centrum výroby japonských mečů a nožů, je zastrčené město ve zvlněných kopcích největšího ostrova Japonska Honšú, které oblévají dvě malebné řeky. Uprostřed krásné přírody zde vznikala již od poloviny 13. století jedna z největších mečířských řemeslných oblastí Japonska. Jen o století později zde bylo více než 300 mečířů. Vysoká kvalita Seki mečů byla rychle uznána na všech japonských ostrovech a tato pověst jí zůstala dodnes.

Město nožů v současnosti

V průběhu několika staletí byly techniky a dovednosti starých mečířů a nožířů předávány z generace na generaci a řemeslní mistři neustále inovovali a zdokonalovali své znalosti. Nyní město Seki zůstává vibrujícím centrem japonské výroby nožů nejvyšší kvality, která je známá po celém světě.

Ostré dárky z Japonska  Foto:

Nože MCUSTA jsou pojem, který musíte znát

Jeden ze specialistů na nože v Seki-City je výrobce MCUSTA, který představuje své nožířské umění nově už i na českém trhu. Ve světě je to již 15 let velmi uznávaná značka zavíracích nožů a v posledních letech MCUSTA dobývá trh i na poli profesionálních kuchyňských nožů. Jejich kuchyňské nože značky ZANMAI jsou tento rok horkou vánoční novinkou.

Co na to čeští nožíři?

„Japonské nože ZANMAI jsou velmi oblíbené díky svojí dokonalosti. Je to výhodná investice. Nejen preciznost ruční práce, ale i použité materiály dávají najevo, že každý nůž této značky je prakticky umělecký kus. Čepele většiny modelových řad jsou kované z damascénské oceli a zakaleny na úctyhodných 61 stupňů Rockwella (velmi vysoká tvrdost oceli), aby si drželi svoji ostrost.“ popisuje odborník na japonské nožířství a jeden z přímých dovozců z Japonska František Černý.

Japonské nože

Mladí, co si zahrávají s noži

Proč dát přednost Japonsku?

Nože z Japonska mají oproti masivní produkci jinou péči. V sériové výrobě jsou nože často lajdácky nabroušené a vy koupíte prakticky tupé ostří, které byste hned museli dát do pořádku odborným přebroušením. Nože ZANMAI mají ostří Hamaguri (viz. slovníček níže), které je z výroby perfektně ručně vybroušené. Tento typ vybroušení zajišťuje dokonalou kontrolu nad řezem. Na rukojeti jsou používané nejrůznější materiály, které podtrhují typický design každé modelové řady. Ať už se jedná o laminované dřevo Pakka, které kombinuje různé barvy dřeva nebo umělý kámen Corian, jedno mají tyto materiály společné, a to vysokou odolnost a atraktivní vzhled.

Osobní výběr a poradenství

Japonské nože MCUSTA ZANMAI najdete v nabídce firmy BRUSNEKAMENY.CZ, která je přímým dovozcem této značky pro Českou a Slovenskou republiku. Pokud byste si nože chtěli prohlédnout na vlastní oči, můžete navštívit prodejnu v Praze 4 - Libuši, kde vám i osobně poradí s výběrem toho správného kousku.

Ostré dárky z Japonska  Foto:

Slovníček ostříleného nožíře

Tvrdost:

HRC

• Tvrdost oceli (tedy i odolnost proti ztupení) lze číselně vyjádřit na Rockwellově stupnici (stupně HRC). Znamená to, na kolik byl materiál tepelně zušlechtěn neboli zakalen. V praxi platí, že kvalitní kuchyňské nože z uhlíkové ocele mívají kolem 56-58° HRC. Prémiové nože, často z damascénské oceli bývají zakaleny na extrémních 61° HRC. Vyšší stupně zakalení už se dále pro nože nedoporučují z důvodu křehnutí materiálu.

Typy ocelí:

AUS-8A

• Základní variantou ocele je kvalitní uhlíková ocel AUS-8A, která je velmi populární snad u všech japonských výrobců řezných nástrojů. Ocel je zakalena na 58° HRC.

Damascénská ocel

• Další možností je tradiční damascénská ocel o 32 vrstvách s jádrem z japonské oceli VG-10. Tato ocel nevyniká jen svými vlastnostmi, ale také jedinečným vzhledem. Na čepeli je vidět struktura jednotlivých vrstev. Tato ocel je zakalena na 61° HRC.

V Gold-10

• Čistá japonská ocel VG-10, ve světě též známé pod pojmem "super steel". A to díky svým vlastnostem. Ocel je opět zakalena na hodnotu 61 ° HRC.

Ostré dárky z Japonska  Foto:

Ostří:

Hamaguri

• Jedná se o japonský typ konvexně broušeného ostří. Oproti klasickému dvou fazetovému ostří (oboustranné ostří do „V“) vyniká Hamaguri maximální ostrostí a větší odolností proti ztupení.

Typy rukojetí:

PakkaWood

• U většiny řad japonských nožů je pro rukojeti použito dřevo PAKKA různých barev. Jedná se o laminaci několika typů dřevin, díky které získáte ještě úžasnější kresbu dřeva.

Micarta

• Další možností jsou pak rukojeti ze zelené Micarty imitující letokruhy dřeva. Tento materiál je dobře známý mezi výrobci kapesních nožů. Jednoduše řečeno se jedná o vrstvenou tkaninu zalitou v pryskyřici.

Corian

• Pokud hledáte něco opravdu nezaměnitelného, tak je ještě možnost rukojetí z bílého Corianu. Tento materiál je směsí přírodních minerálů a čistého akrylového polymeru. Vyznačuje se vysokou odolností, hygienickými vlastnostmi a dokonalým vzhledem.

Autor: Michaela Králová, František Černý, zdroj: www.brusnekameny.cz

Související témata: vánoční dárky , japonské nože
Reklama