zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat
Slovenská kapustnica
Autor: KitchenStory.cz Slovenská kapustnica

Slovenská kapustnica

Hodnoceno: 1x
Začátkem tohoto týdne jsme měli další z našich oblíbených Gastrokroužků a pro tentokrát se zaměřením na slovenskou kuchyni. Každý si určitě řekne, stejně jako my, že jsou to přece naši sousedi, takže to musí být poměrně lehké.
nad 2 hodiny
6 porcí

Ovšem zkuste přijít s nějakým neotřelým slovenským receptem! A nakonec to dopadlo tak, že jsme se s Marikou pustili do kapustnice. Nic objevného to nebylo, přiznáváme, ale když udělá člověk i obyčejné jídlo poctivě a na ničem nešetří, může vzniknout něco opravdu dobrého.

reklama

Postup

  1. Ze všeho nejdříve je potřeba si založit vývar z uzených kostí. Můžete použít i klasický masový, ale nad uzený vývar není, obzvlášť v tomto případě. 1,5 kg uzených kostí dobře omyjte pod studenou vodu, abyste se zbavili přebytečné soli a nečistot, v hrnci pak zalijte studenou vodou, přihoďte 3 lístky bobkového listu a 3 kuličky nového koření. Vodu lehce osolte, ale opravdu jen lehce, protože uzené kosti jsou samy o sobě slané. Nechte táhnout 34 hodinky, kdy v průběhu vaření odebírejte nečistoty a pěnu na hladině.
  2. Brambory oloupejte, nakrájejte na stejně velké kostičky a dejte vařit do kastrůlku. Nezapomeňte osolit a přidat celý kmín. Brambory se vaří zvlášť, abychom dokázali uhlídat jejich uvaření tak akorát. Kdyby se vařily v polévce, mohli bychom rozvařit zelí, protože každá věc potřebuje jiný čas vaření. Jakmile je máte uvařené, neslévejte z nich vodu! Je v ní obsažený bramborový škrob, díky kterému se nám polévka lehce zahustí a nebude potřeba mouky.
  3. Ve větším hrnci orestujte na troše sádla nadrobno nakrájenou cibuli se slaninkou, které následně zasypte sladkou červenou paprikou a nechte zapražit. Jakmile se začne paprika na hrnci přichytávat, zalijte uzeným vývarem.
  4. Sušené houby zalijte horkou vodou a nechte chvíli odstát a změknout. Houby i s vodou nalijte do polévky.
  5. Vodu z kysaného zelí vymačkejte do misky zvlášť, je lepší ho následně do polévky přidávat postupně, abyste dobře uhlídali její kyselost. Zelí jednou či dvakrát překrojte, bude se lépe jíst. Přidejte ho do polévky a nechte chvíli vařit.
  6. Paprikovou klobásu nakrájejte na kolečka, maso z uzených kostí oberte a všechno společně s uvařenými bramborami i s vodou přidejte do polévky.
  7. Polévku je třeba dochutit, aby byla dobře chuťově vyvážená. Osolte, opepřete, a pokud je potřeba, přidejte vodu z kysaného zelí. My jsme nakonec přidali ještě lžíci medu jako takovou příjemnou tečku.
  8. Úplně nakonec přijdou do polévky prohřát sušené švestky. Pokud nemáte domácí, tak doporučujeme kupovat švestky v bio kvalitě, které neprošly procesem síření a doslazování. Nakrájejte je na menší kousky, z jedné švestky cca 34 kousky, a dejte do polévky.
  9. Podávejte se lžící kysané smetany a trochou čerstvého tymiánu.

Slovenská kapustnica Foto: Slovenská kapustnica, foto: KitchenStory.cz

KITCHEN STORY

KitchenStory.cz Foto:

… aneb manželé v kuchyni!

Ze začátku to bylo vaření pro pár přátel a rodinu, ale pak se z toho stalo něco víc. Jirka a Marika se rozhodli, že se se svými každodenními zážitky, zkušenostmi a postřehy z kuchyně chtějí podělit a tak vznikl food blog KITCHEN STORY, kterému věnují každičkou volnou chvilku. Jejich obrovská výhoda je v tom, že jsou na to dva.  

Marika má ráda jednoduchou kuchyni o pár ingrediencích, která nezabere moc času a také zastává úlohu fotografa a stylisty. Jirka má radši větší výzvy, a proto se často pouští do složitějších receptů, navštěvuje kurzy vaření a různé kulinářské soutěže. Skloubením svých vlastností dokážou blogu propůjčit daleko rozmanitější pohled na život v kuchyni i mimo něj.

reklama