zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat
Makový dort
Autor: isifa.com Makový dort

Makový dort

Hodnoceno: 1x
Tento makový dort má našlápnuto stát se stálicí ve vašem sladkém repertoáru. Vyzkoušejte a sami uvidíte:)
do 1 hodiny
12 ks porcí

reklama

Suroviny (12 ks porcí)

Na křehké těsto:

Na piškot:

Na makový krém:

Postup

  1. Smíchejte dohromady mouku, šupiny másla a žloutek a vypracujte křehké těsto, které nechte nejméně 30 minut stát na chladném místě. Mezitím šlehejte 8 minut vejce, cukr a Amaretto do světlé pěny.
  2. Smíchejte mouku, kakao a kypřicí prášek a směs přesejte na cukrovou hmotu. Velmi opatrně a pomalu metlou smíchejte obě směsi, až připravíte čokoládové těsto.
  3. Do pečicím papírem vyložené dortové formy (26 cm) rozložte čokoládové těsto. Předehřejte troubu na 190 °C, plynové na stupeň 3, a pečte asi 25 minut. Nechte vychladnout na kuchyňské mřížce.
  4. Mezitím rozprostřete křehké těsto na pomoučenou plochu a potom rozložte do dortové formy (26 cm), vyložené pečicím papírem. V předehřáté troubě (190 °C) pečte 12–14 minut do zlatohněda, potom nechte vychladnout.
  5. Želatinu namočte do studené vody. Převařte (trvá to asi 3–4 minuty) směs mléka, máku, vanilkového cukru a nastrouhané citronové kůry. Dejte stranou. Želatinu vyždímejte a přidejte do mléčné směsi. Dejte vychladit do lázně studené vody. Vyšlehejte šlehačku dotuha. Borůvkovou zavařeninu rozmíchejte a potom ji rozetřete na křehké těsto.
  6. Čokoládový piškot podélně rozkrojte na poloviny a jeden díl opatrně položte na křehké těsto. Jeden kruhový díl formy přiložte přes základnu dortu.
  7. Jakmile začne krém želírovat, ještě jednou ho důkladně promíchejte a opatrně do něj vmíchejte šlehačku. Polovinu krému rozprostřete na piškotový díl, na něj položte druhý a naneste na něj zbývající krém.
  8. Čokoládovou polevu rozkrájejte, dejte ji do kovové misky a ve vodní lázni nechte rozpustit. Rozprostřete ji na studenou mramorovou (kamennou) desku. Když zatuhne, špachtlí z ní naškrábejte ruličky.
  9. Kruhovou formu opatrně odstraňte a dort ozdobte čokoládovými rolkami.

reklama