reklama

zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat

reklama

Září, měsíc bio
Autor: TZ Září, měsíc bio

V září dejte přednost kvalitě a vsaďte na BIO

Září neznamená pouze začátek školního roku a blížící se podzim, je také měsícem biopotravin. Letos už po patnácté podpoří Ministerstvo zemědělství lokální ekofarmy a výrobce biopotravin, a to pod heslem „BIO chutná vám i přírodě“.
tereza_pankova , Vydáno: 10.09.2019

reklama

Češi se o principy ekologického zemědělství a bio produkci začínají zajímat stále více. S rostoucí poptávkou po kvalitních výrobcích rok od roku přibývá i počet bio farem.

Biopotraviny jsou běžně k dostání na pultech obchodů, kde je poznáte podle certifikovaných log biolistu a biozebry. Zájem o tyto produkty roste, což dokazuje hlavně zvyšující se obrat v tomto odvětví a zavádění bio privátních značek jednotlivými řetězci. Z ekologického zemědělství Češi vyhledávají zejména mléko a výrobky z něj, ovoce, zeleninu či ostatní zpracované potraviny, jako je koření, káva nebo dětská výživa.

Září, měsíc bio
Autor: TZ Září, měsíc bio

Pro bio výrobky se lze vydat i přímo na některou z mnoha lokálních farem, jejichž počet se neustále zvyšuje. V současnosti je jich více než 4700. Jejich sortiment je opravdu široký a seženete tam vše od ovoce, zeleniny či mléčných výrobků až po maso nebo obilniny. Tyto produkty budou díky svému původu zaručeně chutnat vám i přírodě.

Přestože zájem o ekologické zemědělství narůstá, informovanost o způsobech produkce, systému značení a kontrolách stále nedosahuje potřebné úrovně. Právě osvěta je účelem kampaně Ministerstva zemědělství.

Kam se můžete za biopotravinami v září vydat?

22. září – Biozemědělský den na Sasově

S tím, jak vypadá každodenní život na farmě, se seznámíte na Sasově u Jihlavy.

28. září – Poznej svého farmáře – Ekofarma Babiny

Pro dospělé je přichystán trh nebo ochutnávky, děti si mohou zaskákat na nafukovacím kombajnu, projet se na koních nebo si nechat některé z domácích zvířat namalovat na obličej.

Soutěž Česká biopotravina roku 2019 již zná svého vítěze

Se startem kampaně Září – měsíc biopotravin byl zároveň ukončen osmnáctý ročník soutěže Česká biopotravina roku 2019. Ze 142 přihlášených produktů, což je prozatím rekordní počet přihlášených bioproduktů v rámci historie soutěže, vybrala odborná porota v čele s předsedou poroty Pavlem Maurerem za absolutního vítěze Kaštánkovo sušené maso vepřové s tymiánem a zázvorem BIO od Ing. Spitzové, které je zároveň vítězem kategorie Biopotraviny živočišného původu (masné bioprodukty). Kromě celkového vítěze porota vyhlásila ještě vítěze dalších kategorií:

Biovíno – nejlepším biovínem v rámci soutěže se stal Ryzlink rýnský, slámové víno 2015 od fy. Víno Marcinčák

Biopotraviny živočišného původu (mléčné bioprodukty) – v této kategorii zvítězil Buvolí labneh BIO od Ing. Anny Page

Biopotraviny rostlinného původu – v této kategorii porotu jednoznačně oslovila BIO švestková povidla od Davida Ryšavého

Září, měsíc bio
Autor: TZ Září, měsíc bio

Bio výrobky pro gastronomii, pochutiny a ostatní potravinářské výrobky – zde je výhercem BIO Bohemia olej makový nefiltrovaný od Bohemia Olej, s.r.o.

Nově od předešlého ročníku soutěže byla také oceňovanou kategorií Steaková biomasa – po těžkém souboji mezi jednotlivými kandidáty nakonec vyhrál BIO hovězí rib eye steak stařený od fy. Mitrovský dvůr, a. s.

reklama

reklama

Přečtěte si také