Znáte hnědé máslo? Objevte kouzlo jeho oříškové chuti

Ne nadarmo se hnědému máslu říká beurre noisette, tedy v překladu oříškové máslo. Název vychází ze specifické vůně a chuti této tradiční teplé omáčky.

Hnědé máslo se velice často používá ve francouzské kuchyni, a to ve spojení se sladkými i slanými pokrmy. Typická oříšková a lehce pražená vůně si zkrátka získala mnoho milovníků jídla.

Jedinou, tedy i klíčovou ingrediencí je klasické máslo. Proto má daleko větší váhu celková příprava a jednotlivé kroky, které je třeba dodržet. Velice snadno totiž můžete máslo spálit, nikoliv povýšit na famózní kulinářské zlato.

Jak na to?

Důležitou složkou při výrobě hnědého másla je mléčná sušina, která je součástí másla (spolu s mléčným tukem a vodou). Sušina se při zahřívání a rozpouštění másla usadí na dně nádoby, např. pánve. Jakmile se začne vařit, pomalu hnědne a dodává omáčce svůj charakteristický vzhled. Jen pozor, máslo má nižší kouřový bod, a proto ho můžete rychleji spálit.

Je proto lepší používat spíš mělkou pánev, která je ideálně z nerezové oceli. Lépe uvidíte, co se s rozpouštěným máslem děje. Nejprve ho zahřejte na středním plameni a při rozpouštění sledujte, jak se tvoří pěna. Čas od času promíchejte. Jakmile začne pěna mizet, bez přestávek míchejte – velice snadno se totiž máslo připálí. Ve chvíli, kdy začne mít krásně karamelovou barvu a bude vonět jako pražené oříšky, odstavte pánev z plotny a máslo přelijte do žáruvzdorné misky.

Hotové hnědé máslo můžete skladovat v lednici, ale většinou max. do 2 týdnů. Vždy máslo zkontrolujte, jestli se náhodou nezkazilo. Můžete ho ale také zamrazit, v mrazáku vydrží cca 2–3 měsíce.

Zdroj: thespruceeats.com; zdroj foto: iStock

Autor článku

Tereza Pánková

Všechny články autora

redaktorka FTV Prima

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů


Přečtěte si také

Recepty