Jak na správné třídění odpadů nejen v kuchyni? Poradíme, jak na to!

Množství vyprodukovaného odpadu roste a kvůli jeho negativnímu dopadu na naše životy a životní prostředí roste také tlak na hledání způsobů, jak odpad co nejefektivněji využít. A každý z nás v tomto směru hraje důležitější roli, než si myslí. Velmi podstatným krokem, jak můžeme snadno pomoci, je třídění odpadu, který vyprodukujeme.

Že to děláte? Výborně! Neméně důležité jako samotné třídění je dělat to správně. Web Jakvkuchyni.cz poradí, jak na to!

Samotné třídění odpadu nemusí mít ale bez dodržování několika důležitých zásad pozitivní dopad. Například pokud vyhodíme láhev se zbytkem žluklého oleje do kontejneru na plasty, může to vést ke znehodnocení již vytříděného odpadu.

4 tipy prozradí, jak na správné třídění

  1. Při třídění odpadu bychom se vždy měli řídit informacemi uvedenými na samolepkách na sběrných nádobách v dané obci, které zohledňují místní specifika nakládání s odpadem.
  2. Pokud si nejsme správností třídění daného odpadu jisti, můžeme se s dotazem obrátit na místní svozovou společnost, pověřeného zaměstnance obce nebo konkrétního městského úřadu.
  3. Odpady, které třídíme do sběrných nádob na odpad, nesmí být mastné, ani obsahovat zbytky, drobné znečištění ale nevadí. Obaly tedy není nutné vymývat vodou, obsah stačí důkladně vyškrábat, nebo vytřít například použitou kuchyňskou utěrkou.
  4. Před tříděním je potřeba minimalizovat objem odpadu – můžeme tak snížit frekvenci svozu odpadů. Současně tak dochází ke snížení množství výfukových plynů, tedy i uhlíkové stopy, která má vliv na životní prostředí, a můžeme obci pomoci snižovat náklady na svoz odpadu.
PRIMA TIP: Při třídění skleněných obalů od dětských hotových pokrmů, zavařenin, ale ani z lahví od nápojů není nutné sundávat před tříděním víčka, ani etikety.

Užitečnými rádci třídění jsou recyklační značky na obalech

Kam a jak třídit obalové odpady nám mohou poradit také speciální symboly (písmena a čísla), kterými jsou obaly označeny. Jedná se o tzv. „recyklační značky“, více v infografice Symboly na obalech.

Zkuste vařit beze zbytku!

Významným celosvětovým problémem je množství potravinového odpadu a problematika plýtvání jídlem – přibližně třetina vyprodukovaných potravin se na světě každoročně vyhodí. V ČR tvoří průměrně cca 25 % hmotnosti odpadu v popelnicích se směsným odpadem bioodpad – jeho vzniku lze předcházet, příp. bychom jej měli třídit, abychom umožnili jeho další efektivní využití (přeměna v kompost či v energii), namísto uložení na skládku. Kromě třídění bioodpadu lze předcházet plýtvání potravinami a zbytky jídel například vařením beze zbytku. Nevěříte, že to jde, může krásně vypadat a báječně chutnat? Zkuste si uvařit jídlo podle receptů inspirovaných zero waste vařením:

Ze starých přezrálých banánů můžete upéct vynikající banánový chléb, který se hodí skvěle k sýrům

Zdroj: Jakvkuchyni.cz

Zbyl vám vepřový bůček? Připravte lahodné rychlé rillettes, jako z francouzské restaurace!

Zdroj: Jakvkuchyni.cz

Nenechte si ujít rady, jak třídit odpady, které produkujeme nejčastěji v souvislosti s jídlem - poradí článek: Jak naložit s obaly z kuchyně?

No a jednoduchá rada na závěr? Třiďte odpad vždy a všude, má to smysl!

Autor článku

Komerční sdělení

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů


Přečtěte si také

Recepty