zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat
Jak sestavit smoothie
Autor: Lahodně s Ellou: džusy a smoothies pro každý den Jak sestavit smoothie

Tipy a triky, jak sestavit výborné a zdraví prospěšné smoothie podle Elly Woodward

Pokud jste i vy propadli kouzlu lahodných smoothie, která jsou skvělou alternativou k snídani nebo slouží jako zdravá svačina, nechte si poradit pár osvědčených tipů od Elly Woodward, která právě vydala novou kuchařku právě s recepty na zdravé smoothie a džusy.
klaram , 13.06.2017

reklama

• Nalijte do mixéru vychlazenou tekutinu: rostlinné mléko, kokosovou vodu, okurkovou nebo mrkvovou šťávu a tak podobně.

• Přidejte kousky ovoce nebo zeleniny, které jsou bohaté na vlákninu: za nejlepší považuji avokáda, banány a manga, ale hrušky a broskve také nejsou špatné. Bez nich by bylo výsledné smoothie vodnaté a ne krémové.

Tyto první dva kroky jsou nezbytné, ostatní uvedené kroky představují jen možnosti. (Osobně obvykle volím vždy jen několik z nich.)

Jak sestavit smoothie  Foto:

• Přidejte další ovoce: jahody, maliny, borůvky, ostružiny, jablka, limetu, citron.

• Přidejte něco zeleného: Do smoothie se snadno vpašuje něco zeleného, dokonce i do těch sladkých, protože chuť zelené zeleniny v celkovém dojmu snadno zanikne. Lístky baby špenátu se velmi snadno rozmixují a mají nejmírnější chuť.

• Přidejte něco, aby smoothie bylo ještě krémovější a více vás zasytilo: skvěle se k tomu hodí ořechová másla, ovesné vločky, konopná semínka, tahini, chia semínka a kokosový jogurt.

• Přidejte koření a čerstvé bylinky na dochucení: skořice, vanilka, zázvor, kardamom, kurkuma, máta, bazalka, případně práškové kakao, matcha nebo špetka soli.

• Přidejte něco sladkého, pokud nejste moc striktní. Osobně se přikláním k datlím a medu.

• Přidejte led, pokud chcete. Pak mixér zaklopte a vše rozmixujte dohladka.

Smoothie se připravují pomocí mixéru, který rozmixuje všechny suroviny do tekutého stavu. Následkem toho jsou smoothie hustší a více vás zasytí nežli džusy, obsahují totiž veškerou dužinu z použité zeleniny a ovoce, plus další přidané suroviny. Při přípravě smoothie nevzniká žádný odpad, vše se zpracuje.

Na mixování je skvělé, že můžete použít téměř jakékoliv ovoce nebo zeleninu a navíc i pěknou řádku jiných surovin. Do svého mixéru přidávám všechno možné, ovesné vločky, datle, sezamová semínka, ořechová másla, chia semínka, tahini, kakaový prášek, kokosový jogurt, kokosový olej, konopná semínka, koření a bylinky, plus cokoliv dalšího, co zrovna najdu ve své spižní skříni! Vaše možnosti jsou neomezené, takže můžete být velmi kreativní.

To znamená, že máte k dispozici obrovské množství chutí a vaše smoothie může být pokaždé naprosto jiné. Často si ovoce a zeleninu, které používám do smoothie, zamrazuji, kousky banánů a manga, ale i špenát, kadeřávek a drobné ovoce. Díky zamrazení máte potřebné suroviny jednak vždy ihned po ruce, navíc dodají vašemu smoothie krémovitou konzistenci a zajistí mu vychlazení, aniž byste ho museli ředit kostkami ledu.

K přípravě smoothie potřebujete jen nějaký tekutý základ – obvykle používám některé ořechové mléko, mléko z ovesných vloček nebo kokosovou vodu – do kterého přidáte další suroviny. Nic jiného na tom opravdu není. Čím více dáte tekutého základu, tím bude výsledné smoothie tekutější, když ho použijete jen kapku, získáte kašovité smoothie do misky, které si můžete posypat křupavou granolou, zjemnit lžičkou ořechového másla a dozdobit hrstí čerstvého drobného ovoce nebo čímkoliv jiným.

Na smoothie mám nejraději to, jak snadno se připravuje. Našpiníte si při tom navíc minimum nádobí, což je jen další výhoda, když ráno spěcháte a potřebujete si rychle nachystat něco s sebou. Jen naházíte suroviny do mixéru, rozmixujete je, přelijete do nádoby s sebou a rychle opláchnete mixér. V mžiku máte hotovo, během dvou minut můžete vyrazit se smoothie v ruce. Takže je to skvělá volba pro zaměstnané mamky a taťky a nás všechny, co musíme ještě za tmy vyrážet z domovů za svými povinnostmi!

Lahodně s Ellou: džusy a smoothies pro každý den

Lahodně s Ellou: džusy a smoothies pro každý den Foto:

Ella Woodward

30 nových receptů v kapesním vydání od autorky bestselleru Lahodně s Ellou.

Tato kniha je první ze série plánovaných knih chutných, výživných a superrychlých receptů v malém formátu.

Ella miluje smoothies a džusy! V této knize shromáždila 30 zcela nových a unikátních receptů na výživná smoothies a úžasné džusy s použitím snadno dostupných surovin rostlinného původu, plných lahodných chutí.

Jednoduché a rychlé – prostě ideální pro každodenní shon. Vychutnejte si borůvkovo-hruškový snídaňový koktejl, energií nabitý zelený sen nebo lahodný mátovo-kokosový shake.

Nakladatelství Omega, 249 Kč.

reklama

Související témata: zdravá snídaně , škola vaření , smoothie , Ella Woodward , Lahodně s Ellou

reklama

Přečtěte si také