reklama

zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat

reklama

Eukalyptová silice
Eukalyptová silice

Eukalyptová silice – přírodní pračka vzduchu

Antiseptická, stimulující, odpuzující hmyz – to je pouze velmi hrubý výčet blahodárných účinků eukalyptové silice!
tereza_pankova , Vydáno: 19.01.2016

reklama

Blahovičník kulatoplodý, zkráceně eukalyptus, je stálezelený, rychle rostoucí strom. I když se pro své kvalitní a rychle rostoucí dřevo vysazuje i v jiných částech světa, většina původních druhů se nalézá v Austrálii. Ano, je to ten strom, jehož listy se výhradně živí koala medvídkovitý. Díky velké rychlosti růstu a spotřebě vody se tyto stromy vysazují také do močálů a bažin, které vysušují a zabraňují tak nadměrnému rozmnožování komárů a následné malárie.

Jak na silici?

Silice jsou těkavé, ve vodě nerozpustné olejovité látky nebo směsi látek, velmi často vonné až palčivé. I když jsou rostlinami původně tvořeny na ochranu před býložravci, využívají se na výrobu blahodárných léčiv.

Eukalyptová silice se získává destilací vodní parou z květů a listů. Z 50 kg rostlinné hmoty se získá asi 1 kg silice obsahující až 80 % účinné látky eukalyptolu. Silice je bezbarvá až světle žlutá se silným, svěžím, kořeněným aroma. Jelikož je eukalyptus v naší zeměpisné šířce přece jenom exotický, je výroba eukalyptové silice v domácích podmínkách téměř nemožná.

Účinné látky

Eukalyptová silice obsahuje hlavně eukalyptol, dále antivirový terpenický oxid cineol, který působí proti virům chřipky, alfa-acetát, beta-pinen, limonen a další látky.

Eukalyptová silice 2 Foto:

Kdy pomůže?

– při chřipce a nachlazení

– pokud máte plicní problémy (záněty průdušek)

– když máte horečky, angíny, sennou rýmu nebo astma

– pokud vás trápí ekzémy a špatně se hojící rány

Na potíže dýchacího systému jsou vhodné všechny druhy eukalyptu.

Eukalyptová silice je navíc velmi účinná složka v masážním roztoku při masáži hrudníku, při artrotických bolestech i celkové masáži.

Pomocník při studiu a přírodní psychofarmakum

Účinné látky podporují tvorbu dopaminu – významného přenašeče nervových vzruchů. Přispívají tak k podpoře logického myšlení a koncentrace, k lepšímu zpracování informací a lepšímu zvládnutí pracovních úkolů.

Eukalyptová silice je též pomocník při nervozitě a strachu před zkouškou či pracovním pohovorem. Prohlubuje dech, následnou meditaci a pomáhá vyjasňovat vaše vize.

Čistota vzduchu v domácnosti

K ozdravení ovzduší přispívá eukalyptová silice díky svým baktericidním a antivirovým účinkům.

Tip č. 1: Eukalyptovou silicí můžeme výrazně snížit nebezpečí přenosu infekce kapénkovou nákazou. Silici nakapeme do aromalampy nebo alespoň do misky s vodou umístěnou na ústředním topení – uvolňované účinné látky ničí ve vzduchu choroboplodné zárodky. Mimo jiné také odpuzuje hmyz a je tudíž vhodné ji používat za teplého počasí.

Čekanka – léčivá zelenina i náhražka kávy

Čekanka – léčivá zelenina i náhražka kávy

Tip č. 2: Při celkové masáži zad i hrudníku je účinné přidání eukalyptové silice do masážní směsi – nejjednodušší získáte smísením obyčejného jedlého slunečnicového oleje s několika kapkami eukalyptové silice popř. ještě s pomerančovou silicí. Výsledný mix nejenže pomáhá při samotné masáži, ale také velmi příjemně voní.

Využijte přírodní eukalyptovou silici při léčbě i preventivní ochraně svého zdraví. Eukalyptus vám zvedne náladu, projasní mysl a navíc vyčistí vzduch.

reklama

Související témata: rostlina , eukalyptus , blahodárný , antiseptický

reklama

Přečtěte si také